Cestování

Jak cestovat levně: ušetřete na ubytování

Nedávno jsme všem cestovatelům radili jak ušetřit na dopravě. Tentokrát jsme se zaměřili na další významnou položku – ubytování.

Nejjednodušší by bylo objednat si nocleh v hotelu, to by ale člověk příliš neušetřil. Podle Petra Nováka a Matouše Vinše, autorů publikace Travel Bible, existují i jiné možnosti.

Vzájemné ubytování

Nebudete tomu věřit, ale ubytování ve stylu hospitality exchanges je zcela zdarma. Prakticky znamená, že někdo z místních vás nechá u sebe přespat. Může to být v ložnici, ale také na seně, nebo třeba na podlaze ve spacáku. Pro vás je však podstatné, že víte, do čeho jdete. A co bystě měli dát na oplátku? Svou společnost, zkušenosti, zážitky. Vaše hostitele třeba potěší, když jim uvaříte něco typicky českého, povyprávíte o Praze, sdělíte své názory na kulturu, filosofii, politiku.

Měli byste vědět

Každý zájemce se musí předem registrovat na webu, pravidla jsou jasně daná. Mrkněte například na tyto adresy: couchsurfing.com = největší hostitelský web, který kromě samotného ubytování funguje i jako sociální síť, hospitalityclub.org, bewelcome.org, globalfreeloaders.com = hlavně Austrálie, warmshowers.org = hlavně pro cyklisty, campinmygarden.com = stanování zdarma u někoho na zahradě.

Hotel za lepší cenu

Kromě běžných hotelů a známých rezervačních systémů, kde je cena daná, se nabízí zkusit opak. Cenu za ubytování budete určovat vy. Je to vlastně taková aukce. Tímto způsobem se dá sehnat bydlení v zahraničí jak na poslední chvíli, tak i dlouho dopředu. Pokud vás to zajímá, klikněte například na stránky priceline.com nebo hotwire.com, které se považují za průkopníky revezních a slepých aukcí. Nebo ještě na ebay.com, lastminute.com a celou řadu dalších, které najdete v Travel Bibli.

Ubytování u někoho za něco

Podobně jako spolujízda existuje i spolubydlení – za určitý poplatek budete s někým sdílet jeho domácnost. Nebude to tak drahé jako hotel, dočkáte se určité míry soukromí (což pro někoho může být největší překážkou u bydlení ve stylu hospitality exchanges) a současně máte možnost poznat nejen nové kraje, ale také místní lidi. Ovšem někdy si tímto způsobem můžete pronajmout i zcela volný byt, je to otázka štěstí.

Podívejte se například na tyto webovky: airbnb.com, wimdu.com, homeaway.com a jiné.

Mezi další možnosti patří například house sitting nebo klasická výměna ubytování (oni umožní pobyt vám, a posléze zase vy jim).

Připravila: Věra Hájková

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Zdroj informací: kniha Travel Bible, Matouš Vinš a Petr Novák, vydalo Blue Vision 2015
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků