Zdraví

Jak začít pravidelně cvičit: pomůže vám najít si správný důvod a motivaci

Sbírání kytiček

Cvičíte rádi a pravidelně, anebo ke sportu přistupujete opatrně, často jen s televizním ovladačem v ruce? Na stole něco na posilněnou a v hlavě odhodlání, že od zítřka už určitě začnete. Patřite-li do druhé skupiny, možná vám pomůže pár tipů, jak na to, abyste si cvičení užili a mohli si užívat dlouhodobě.

Rozhodnutí je základ

K tomu, abyste v životě něco změnili, je třeba umět se rozhodnout. Když vám něco dlouhodobě nevyhovuje a vy cítíte, že je čas na změnu, jděte si za ní. Ten základní impuls ale musí vždycky přijít zevnitř. Pak to teprve může fungovat.

Důležitý je důvod

Cesty mohou být různé a každý z nás má tu svou. Je ale třeba na ni vědomě nastoupit. Rozhodnout se a rozhodnutí učinit sám za sebe a především pro sebe. Nechtít zhubnout kvůli někomu (nový objekt zájmu) nebo do plavek (stejně víme, že to nefunguje). Protože časem i nový objekt ztratí svůj lesk a po létě přijde podzim a zima, kdy své obliny zase pěkně zahalíme. Tím jediným a správným důvodem byste měli být jenom vy sami.

Netrapte se

Důležité je se netrápit. Nemučte své tělo v posilovně, když vás to nebaví. Najděte si takovou aktivitu, která vám bude opravdu přinášet radost. Nabídka je dnes už poměrně široká. Klidně vyzkoušejte více druhů cvičení a zvolte si takové, u kterého cítíte nejvyšší potenciál.

Buďte samostatní

Nevažte svou aktivitu na kamarádku, počasí, roční období. Nepodmiňujte ji něčím nebo někým. Okolí může selhat, vy ne. 

Vytrvejte

Motivujte sami sebe. Představujte si, jak si přejete vypadat a obrazy rozvíjejte. Klaďte si krátkodobé cíle a ponechte si i malou rezervu. Nenechte se odradit, když se váha na čas zastaví. Důležitější než kila jsou centimetry a především váš pocit.

Klaďte si krátkodobé cíle

Cesta k vytouženému cíli vede přes menší úspěchy, dílčí vítězství. Nic nejde hned. 

Odpočívejte

Dostatečný spánek a rozumně naplánovaná fyzická aktivita jdou ruku v ruce s vaším úspěchem. Není třeba a ani žádoucí cvičit 7 x týdně! Vaše tělo potřebuje čas i na regeneraci. Jinak jdou výkon, nálada i výsledky dolů. 

Upravte jídelníček

Jasná věc. Bez toho to nejde. Pokud si sami neumíte poradit, svěřte se do péče odborníků. Budete se divit, kolik toho máte sníst! 

Autor: trenérka Lea Kotková

Zdroj informací: trenérka Lea Kotková, www.helpguide.org/articles/healthy-living/how-to-start-exercising-and-stick-to-it.htm, www.verywellfit.com/how-to-learn-to-love-exercise-2223800
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků