Jak grilovat zdravě a chutně: Co na gril?

Grilování se stalo v posledních letech i u nás velkou módou. Nejde totiž jen o specifickou chuť jídla připraveného na otevřeném ohni. Grilování je také společenská záležitost.

Jak grilovat zdravě a chutně: Co na gril?
Zobrazit fotografii v galerii

Je nepochybně příjemné se v krásném letním dni nebo teplém večeru setkávat, připravit jídlo, pojíst, popít, posedět, popovídat… Ale je to i zdravé a tělu prospěšné? Přestože grilování nepatří mezi výživovými experty preferované druhy přípravy jídla, je na druhé straně zdravější než třeba smažení. Holdujeme-li mu s mírou, organismu nemůže škodit. Záleží samozřejmě také na tom, CO a JAK na mřížce chystáme


CO aneb chytré ohnivé menu 

Podle nedávného průzkumu zhruba třetina lidí „hodí“ na gril kuřecí maso, o něco méně si pochutná na vepřovém. Mezi tři nejoblíbenější suroviny patří dále tradiční špekáčky, roste také zájem o burgery. Maso zkrátka vede, což rozhodně není špatně. Je totiž důležitým zdrojem bílkovin. „Ty ve stravě musí být vždy nezbytně zastoupeny,“ říká výživový poradce programu Cambridge Weight Plan Ing. Lukáš Vrána. 


Maso na grilování by však z hlediska zdravotního nemělo být příliš tučné, tučné části je dobré předem odkrájet. Rozkladem tuku odkapávajícího z grilovaného masa na rozžhavené uhlí totiž vznikají závažné karcinogeny, především polycyklické aromatické uhlovodíky (PAU). Ty jsou teplým vzduchem zpět vyneseny na opékající se jídlo na mřížce, a tak ho kontaminují. Pomůže, pokud se tučnější maso, třeba oblíbená krkovička, griluje na nepřímém ohni, na lávovém kameni nebo na alobalovém tácku, případě na vodním grilu. Zneškodnit z grilovaného masa stékající mastnotu pomůže také miska s vodou vložená pod rošt, v níž se tuk „utopí“. 


Zelenina nejen pro vege 

Nedávný průzkum potvrdil i jinde než při grilování zaznamenávanou skutečnost – přibývá vegetariánů a veganů. Na mřížce se tak častěji objevují také ryby, sýry a zelenina. „Jestliže chceme v těle budovat nějakou tkáň, potřebujeme všechny aminokyseliny z celého spektra. Při konzumaci masa to není problém, protože je plnohodnotnou bílkovinou. Neznamená to, že v zelenině nebo v luštěninách určité aminokyseliny chybí, pouze jsou zastoupeny v menší míře,“ komentuje tento trend Lukáš Vrána. Nad skladbou jídla je zkrátka v případě, že odmítáte maso, nutné víc přemýšlet. A to i u grilu. Ideální je kombinace zeleniny a luštěnin. 


Zelenina by se však na grilu měla objevovat v co největší míře i u jedlíků masa. Je zdrojem vitaminů, minerálních látek a vlákniny a její dostatečná konzumace je prevencí mnoha civilizačních onemocnění od obezity, přes kardiovaskulární choroby, diabetes až po rakovinu tlustého střeva i další karcinomy. „Správné stravování a dostatek pohybu může mít velký vliv na to, jak se bude celkově cítit a co všechno bude moci dělat,“ potvrzuje MUDr. Marta Klementová, vedoucí lékařka diabetologického centra DIAvize v Praze. „Pozitivní změny životního stylu začínají nastavením vyváženého jídelníčku a trvalou redukcí váhy. Lékařské studie ukazují, že ztráta pouhých 5 až 7 % tělesné hmotnosti, zdravější strava a pravidelné cvičení mohou nástup diabetu 2. typu oddálit, a dokonce mu zabránit.“ 


Výborný tip na gril jsou například rajčata. 

Zvlášť ta tepelně upravená jsou totiž plná lykopenu. Tento antioxidant se jednak podílí na ochraně organismu před vznikem rakoviny a kardiovaskulárních chorob, ale také posiluje imunitu, snižuje tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Rajčata navíc mají nízký glykemický index a kalorické hodnoty. Podle odborníků na výživu je vhodné sníst asi jedno a půl středně velkého rajčete denně.


Zdrojn a foto: guideline

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Nejlepší grilování je uzení :-D . Gril máme samozřejmě také, ale daleko radši si dám klobásy do udírny. Ty jsou naprosto perfektní. Asi také záleží, jaká je udírna, my jsme vsadili na udírny na dřevěné uhlí a z těch je jídlo prvotřídní :-) .

ODPOVĚDĚT

4

Zajímavé čtení a vychytávky. Už jsme letos grilovací sezónu zahájili.

ODPOVĚDĚT

4

grilujeme v létě velmi často

ODPOVĚDĚT

3

Zajímavé čtení a dobré rady a tipy.

ODPOVĚDĚT

4

U nás grilujeme hlavně při oslavách a rodinných návštěvách. Zdeněk Pohlreich řekl: Ke grilu chlap patří, má k masu lepší vztah. A tak to u nás funguje a mně to maximálně vyhovuje.

ODPOVĚDĚT

2

My s mužem na grilování moc nejsme, ale naše mládež griluje každý týden...Maso, sýry, zeleninu...

ODPOVĚDĚT

2

Občas také něco ugrilujeme, ale já to moc nevyhledávám.

ODPOVĚDĚT

1

Grilujeme v létě často.

ODPOVĚDĚT

4

O grilování už vyšlo hodně článků. Vzhledem k tomu, že se u nás griluje na každé druhé zahradě, balkonu a někde i v parku, tak už mají Češi grilovací vychytávky v malíčku. Každopádně i v tomhle článku jsem se dozvěděla pár zajímavostí. Léto je tu, tak grilování zdar!

ODPOVĚDĚT

2

jo souhlasím u nás je to taky tak

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (10 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

10 rad pro otěhotnění

10 rad pro otěhotnění

Snažíte se otěhotnět? Někomu se to podaří hned, někdo každý měsíc netrpělivě čeká, až se...

Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Že jsou tělo a duše spojené nádoby není nic nového. Všichni to víme, ale stejně...

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

Všichni je známe. Jsou obyčejné a přesto v sobě skrývají tajemství, o kterých se vám...

Titulka pro: Znáte Reiki?

Znáte Reiki?

Reiki je japonský výraz, kterým je označována univerzální životní energie. Rei znamená v překladu univerzální...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

VELKÉ VÍKENDOVÉ SLEVY

Tento víkend a někde i po celý týden připravilo mnoho ...

MATEŘSKÁ ŠKOLA PRAHA

Nevíte prosím o pražské mateřské školce, kde mají ...

HUBNUTÍ

Ahoj holky, máte tip, jak rychle, zdravě a hlavně trvale ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz