Zdraví

Jak pomůže aromaterapie v prevenci a uvolnění

Sbírání kytiček

Každý z nás si někdy potřebuje odpočinout a zrelaxovat. Srovnat si myšlenky. Právě pro tyto chvíle je čas aromaterapie, která cíleně využívá účinků vonných éterických olejů.

Éterické oleje dokážou pozitivně ovlivnit náladu a emoce. Kdo s éterickými oleji pravidelně pracuje, má dobře vyzkoušeno, jak se náchylnost k běžným onemocněním postupem času snižuje. Éterické oleje fungují i na fyzické úrovni. V kontaktu se vzduchem se vypařují a pročišťují tak automaticky okolní prostředí a likvidují choroboplodné zárodky, neboť většina z nich má silné antiseptické, antibakteriální a protiplísňové účinky,“ vysvětluje diplomovaná aromaterapeutka Adéla Zrubecká .

A přidává recept na dezinfekci rukou s éterickými oleji:Přidejte do krému na ruce éterický olej z limetky či citronu a vetřete. Pro silnější dezinfekční účinek přidejte 10 kapek éterického oleje limetky do 1dcl potravinářského alkoholu. Pár kapek směsi vetřete do rukou a poté ruce ošetřete krémem.“ 

Posílení imunity

Posilovat imunitu pomáhá extrakt z grepových jader v tekuté formě pro vnitřní užití. Doporučuji každé ráno alespoň 3 kapky na jazyk. Výborně ošetřuje také opary a jiné drobné ranky. Ke zklidnění pak eukalyptus, bergamot, tea tree, tymián a ravintsaru, protože mají velmi silné protivirové účinky a zároveň čistí a posilují dýchací systém. Citron a bergamot zase spojuje protivirový účinek s podporou činnosti jater a vylučování toxinů. Meduňka má velmi silné účinky proti nejrůznějším virům a navíc zmírňuje napětí a stres stejně jako lemongras,“ vyjmenovává Adéla Zrubecká. . 

Problémy se spánkem

Pokud nás trápí problémy se spánkem, večer se otáčíme a nemůžeme usnout, jsme neklidní a ráno polámaní, je na čase vyzkoušet aroma jasmínu. Podle VinMec International Hospital vůně jasmínu pomáhá dosáhnout klidného spánku právě díky svým uklidňujícím účinkům. Jasmínová silice má sedativní účinky a pomáhá ke kvalitnějšímu spánku. Zároveň pomáhá snižovat pocit úzkosti a regulovat pocity podrážděnosti a změny nálad při menstruaci.

Pro snadné rozptylování olejů využijete efektivní difuzéry a odpařovače, které šetrně a rychle dostanou aktivní látky do okolí. Tam, kde nemůžete použít elektrické difuzéry, použijte praktické osvěžovače vzduchu – domov provoní už po několika vteřinách a vedle osvěžení vzduchu pozitivně ovlivní i psychiku. 

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.vinmec.com/en/news/health-news/healthy-lifestyle/health-benefits-of-jasmine-essential-oil, www.healthline.com/health/lemon-essential-oil, diplomovaná aromaterapeutka Adéla Zrubecká,
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků