Bydlení

Jak prostřít velikonoční stůl: aranžmá v minimalistickém duchu

O velikonočních svátcích se většinou sejde celá rodina u společného stolu. Hledáte moderní a elegantní řešení pro váš velikonoční stůl? Prostřete ho v minimalistickém duchu. Nebojte se, i v minimalismu je dostatek místa na tradici.

Na velikonočním stole by neměly chybět typické symboly Velikonoc. Mezi ně patří beránek, zajíček, velikonoční vajíčka i kočičky. Víte, co symbolizují.

V křesťanství je beránek jedním ze symbolů Ježíše Krista. Právě on byl obětován za spásu světa. Vajíčko je symbolem plodnosti, života a vzkříšení. Právě vajíčko samo zárodek života obsahuje. Symbolika zajíce pochází z tradice oslav pohanské bohyně Eostre. Ta podle legendy proměnila ptáčka, který umrznul, v zajíce. On pak z vděčnosti kladl každé jaro vajíčko jako pták.

Kočičky symbolizují palmové ratolesti, kterými vítaly obyvatelé Jeruzaléma přicházejícího Krista. Kočičky a jiné jarní květy velikonoční stůl oživí a přinesou energie jara k nám domů.

Jednobarevný ubrus

Když přijde na velikonoční prostírání, nedržte se pouze tradičních sytých odstínů zelené, červené a žluté. Na stole bude mnohem přirozeněji vypadat zemitá tónina – my jsme například zvolili světlý odstín antracitové.

Trocha bílé

Barva, kterou nikdy nic nepokazíte? Jednoznačně bílá! Nechte ji na stole odpočívat v podobě bílého nebo velmi světlého prostírání.

Jednoduché talíře a příbory

Ano, zajíčci a další roztomilí tvorové k Velikonocům sice patří, ale na talířích jimi věkovou skupinu 10+ nejspíš neoslovíte. Držte se střídmosti. Zajíčci na stole jsou lepší čokoládoví.

Elegantní sklenice

Čiré sklo s moderním velikonočním stolem dokonale splyne a dodá mu punc luxusu.

Mramorové akcenty

Svíčky a podtácky s mramorovým vzhledem báječně doplní moderní ladění celého aranžmá. S doplňky v tomto případě ale spíše šetřete, ať zbude dostatek místa na všechny velikonoční lahůdky.

Kočičky

Chcete, abyste byli vy i vaši hosté po celý následující rok zdraví a čiperní? V tom případě se váš velikonoční stůl neobejde bez kočiček, které celé uspořádání rozveselí a pozvednou sváteční náladu.

Vajíčka

Copak bychom je mohli vynechat? I moderní minimalismus podléhá tradicím. Raději než pestrobarevným provedením však velikonoční stůl ozdobte decentně malovanými kraslicemi.

Beránek

Na velikonoční stůl patří i upečený beránek, na kterém si můžete všichni pochutnat.

Připravila: Věra Hájková

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Zdroj informací: cs.wikipedia.org/wiki/VelikonoceWestwing
Zdroj fotografií: Westwing

Diskuze: příspěvků