Domácnost

Velikonoční tvoření: vyrobte si dekorace ze slaného těsta

Sbírání kytiček

Chcete o Velikonocích zabavit i svoje děti? Můžete si společnými silami vyzkoušet výrobu dekorace ze slaného těsta.

Základní recept na slané těsto

Připravte si 2 šálky pšeničné mouky, 2 šálky soli, 20 polévkových lžic vody, 2 polévkové lžíce lepidla na tapety. Vše smíchejte a vypracujte hladké těsto. Když hotové těsto budete uchovávat ve vzduchotěsné nádobě, můžete s ním průběžně pracovat i několik dnů. A dětem přitom vysvětlete, že těsto je určené právě na tvoření, pochutnat si musí na něčem jiném.

Kalíšek na vajíčko s ovečkou

Potřeby

Suroviny na těsto, akrylové barvy (bílá, tělová, červená, šeříková, růžová, zelená a žlutá), malý zlatý zvoneček, zlatý drátek, kovový obal z čajové svíčky, párátka, fix, červená pastelka, lak

Postup

Na plát těsta o tloušťce 5 mm si položte papírovou předlohu – základní tvar svícnu. Na toto „dno“ položte kovový obal z čajové svíčky, který oviňte proužkem těsta velikostí odpovídající bokům kalíšku.

Vytvarujte oválné tělo ovečky o rozměrech 5 x 3 cm. Do přední třetiny zapíchněte 3 cm dlouhé párátko a nasaďte na ně oválnou hlavičku 3 x 2,5 cm. Spodní stranu těla ovečky navlhčete vodou a přitlačte ji na podklad.

Hlavu a tělo ovečky také navlhčete vodou. Přes lis na česnek prolisujte trochu těsta a vzniknou „vlnu“ přilepte na tělo a část hlavičky. Pod hlavu vytvořte špejlí 5 mm hlubokou dírku na zavěšení zvonku. Vytvarujte uši, čumáček a ocásek a také několik květinek, které ozdobí základ svícnu.

Těsto upečte. Po vychladnutí ho pomalujte, nakreslete fixem obličej a líčka zabarvěte nastrouhanou tuhou z červené pastelky. Vše nalakujte.

Zvoneček navlečte na drátek, zatočte a vlepte konce drátku do dírky pod hlavu ovečky.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: kniha Figurky ze slaného těsta snadno a rychle, Gudrun Schmitt, Anagram 2011
Zdroj fotografií: Anagram
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků