Domácnost

Velikonoční tvoření III.

Už jste si vyrobily kraslice? A co přáníčka, také máte hotovo? Prima, tak už jen vyzvednout děti ze školek a škol a můžete si společnými silami vyzkoušet výrobu dekorace ze slaného těsta.

Základní recept na slané těsto zní:
připravte si 2 šálky pšeničné mouky, 2 šálky soli, 20 polévkových lžic vody, 2 polévkové lžíce lepidla na tapety. Vše smíchejte a vypracujte hladké těsto. Potřebujete – li ho ještě trochu zahustit, přisypte mouku, v opačném případě přilijte vodu. Ovšem po troškách. Když hotové těsto budete uchovávat ve vzduchotěsné nádobě, můžete s ním průběžně pracovat i několik dnů. A dětem přitom vysvětlete, že těsto je určené právě na tvoření, pochutnat si musí na něčem jiném.

Košíčky nejen na kraslice

Košíčky nejen na kraslice

1. Košíčky (nejen) na kraslice

Potřeby:

suroviny na těsto plus olej, akrylové barvy (budete-li vyrábět oba košíčky, pak si nachystejte tělovou, černou, červenou, světle modrou, modrou, tyrkysovou a šeříkovou), 8 dřevěných černých perliček, papírový drátek přírodní barvy, nejlépe 2 skleněné misky o průměru 12,5 cm a výšce 4,5 cm, alobal, světle zelená sisalová vlákna, nůžky, lepidlo

Jak na to:

  1. Těsto vyválejte na plát silný 5 mm. Každou misku zvnějšku zabalte do alobalu včetně dna a postavte je dnem vzhůru na plech. Na každou pak položte 6 pásků těsta širokých 1,5 cm a dlouhých 21 cm tak, aby se uprostřed křížily a vytvořily kostru košíčku. Konce proužků se mají dotýkat plechu. Pak připevněte těsně nad plechem na okraj misky po jejím obvodu 40 cm dlouhý proužek těsta a 2 cm nad něj připevněte další, tentokrát 35 cm dlouhý proužek těsta. Nahoru, na dno misky, dejte kolečko z těsta o průměru 5,5 cm (na něm pak bude košíček „sedět“).
  2. Oba budoucí košíčky nejprve sušte nejméně 2 hodiny v troubě zahřáté na 75 ºC. Až vychladnou, vyjměte z nich skleněné misky, odstraňte alobal a košíčky dopečte při teplotě 100 ºC. Potřete je trochou stolního oleje a znovu dejte do trouby, kde je krátce dopečte při teplotě 200 ºC.
  3. Květy a berušky vyrobte z plátu těsta o tloušťce 5 mm, do hlavy berušek vytvořte dírky pro budoucí tykadla. Upečte je a pak pomalujte. Papírový drátek nastřihejte na 8 kousků o délce 2,5 cm a jeden konec přilepte do dírek v hlavách berušek, na druhý konec lepidlem přichyťte perličky.
  4. Berušky i květy přilepte vteřinovým lepidlem podle obrázku v pravidelných rozestupech na košíčky. Vše pak nalakujte a košíčky vyplňte sisalem.
Kalíšek na vajíčko s ovečkou

Kalíšek na vajíčko s ovečkou

 2. Kalíšek na vajíčko s ovečkou

 

Potřeby:

suroviny na těsto, akrylové barvy (bílá, tělová, červená, šeříková, růžová, zelená a žlutá), malý zlatý zvoneček, zlatý drátek, kovový obal z čajové svíčky, párátka, fix, červená pastelka, lak

Jak na to:

  1. Na plát těsta o tloušťce 5 mm si položte papírovou předlohu – základní tvar svícnu. Na toto „dno“ položte kovový obal z čajové svíčky, který oviňte proužkem těsta velikostí odpovídající bokům kalíšku.
  2. Vytvarujte oválné tělo ovečky o rozměrech 5 x 3 cm. Do přední třetiny zapíchněte 3 cm dlouhé párátko a nasaďte na ně oválnou hlavičku 3 x 2,5 cm. Spodní stranu těla ovečky navlhčete vodou a přitlačte ji na podklad.
  3. Hlavu a tělo ovečky také navlhčete vodou. Přes lis na česnek prolisujte trochu těsta a vzniknou „vlnu“ přilepte na tělo a část hlavičky. Pod hlavu vytvořte špejlí 5 mm hlubokou dírku na zavěšení zvonku. Vytvarujte uši, čumáček a ocásek a také několik květinek, které ozdobí základ svícnu.
  4. Těsto upečte. Po vychladnutí ho pomalujte, nakreslete fixem obličej a líčka zabarvěte nastrouhanou tuhou z červené pastelky. Vše nalakujte.
  5. Zvoneček navlečte na drátek, zatočte a vlepte konce drátku do dírky pod hlavu ovečky.


Tito tipy jsme pro vás vybrali z praktického rádce Figurky ze slaného těsta snadno a rychle (vydalo nakladatelství ANAGRAM), ve kterém najdete další přehledné návody na výrobu nejrůznějších dekorací včetně předloh. A to včetně svícnu na čajovou svíčku s vílou, který vidíte na fotografii společně s ovečkou.

Připravila: Marcela
Zdroj a foto: www.anagramsro.cz 
6. 4. 2012

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.


Diskuze: příspěvků