Domácnost

Velikonoční dekorace: vyrobte si jarní věnec a kraslice ozdobené slámou

Velikonoce se blíží a my vám přinášíme několik šikovných nápadů jak si vyzdobit domov. Neváhejte a pusťte se do práce třeba hned. Dnes se zaměříme na zdobení vajíček a dekorace z nich.

Vyfouknutí vajec

Nejprve si nachystejte základ pro budoucí kraslice. Vajíčka před vyfouknutím omyjte houbičkou nebo měkkým kartáčkem a pak nahoře a dole vytvořte silnější jehlou dírky. Vajíčko vyfoukněte, ale použít se dá také speciální strojek. Půjde vám to lépe od ruky, když žloutek předem propíchnete, jehlou nebo třeba párátkem. Vajíčka pokud možno už nevyplachujte – bílek, který uvnitř zbude, posílí stabilitu skořápky. Tu ještě omyjte v octové vodě, razítka s daty zkuste opatrně odstranit tekutým pískem, případně roztokem sava. Nyní už jen skořápku osušte a postavte do skleničky nebo vajíčkové přepravky tak, aby z ní vykapaly zbytky vody.

Jarní věnec

Potřebujete

Bílá vyfouklá vajíčka, oranžová, zelená a žlutá barva, plastelína, slaměný korpus nebo korpus z větviček o průměru cca 40 cm, větvičky zimostrázu a túje nebo jiné zeleně, zelený vázací drátek, 3 m zelené a 4 m oranžové tenké stuhy, po 4 kusech oranžových a žlutých peříčkách, špendlíky s malými stříbrný hlavičkami

Postup

Začněte barvením vajíček. Vyfouknuté vajíčko upevněte kousíčkem plastelíny na špejli nahoře a dole a opatrně ho ponořte do barvy. Vajíčko v roztoku otáčejte pomalu, ale pravidelným tempem. Špejli s vajíčkem postavte do sklenice a nechte schnout. Stejně si připravte i další kraslice.

Na korpus věnce připevněte drátkem větvičky, vajíčka zavěste na stužky, dlouhé vždy 50 až 70 cm. Stužku použijte dvojitou – připevněte ji do středu vajíčka nahoře a ve vzdálenosti asi 15 až 30 cm uvažte mašlí.

Stužky s kraslicemi přichyťte na věnec špendlíky (špendlíkem propíchněte uzlík mašle a pak ho zabodněte do věnce). Nakonec dekoraci ozdobte peříčky.

Ozdoby ze slámy

Potřebujete

Vyfouknutá vajíčka, barvy – akrylová, temperová nebo disperzní, bělená nebo barvená sláma, lepidlo na tapety a tenký papír, husté lepidlo (k přichycení slámy na vajíčka), děrovač, nůžky

Postup

Ostří jedné strany nůžek vsuňte do stébla slámy a rozřízněte ho. Stébla pak namočte do studené nebo teplé vody a hladce vyžehlete. Takto připravená stébla nalepte hustě vedle sebe na papír, potom zatižte například knihami. A počkejte, až se „vylisují“ a také uschnou. Mezitím si obarvěte vajíčka.

Až obarvené budoucí kraslice uschnou, připravte si slaměné vzory. Ozdoby vystřihněte nůžkami. Postupně je nalepujte na vyfouknutá vajíčka, která potom vložte do ošatky.

Připravila: Věra Hájková

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Zdroj informací: kniha Velikonoční vajíčko - různé způsoby tvoření, Elizabeth Eder, Anagram 2011
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků