Bydlení

Velikonoce: domov ozdobí kraslice i zajímavé dekorace

Sbírání kytiček

Přemýšlíte, jakými velikonočními doplňky letos vyzdobíte svou domácnost? velikonoce jsou tu, tak neváhejte a vybírejte!

Letošní velikonoční dekorace překvapí tím, jak jsou milé. A mnohdy i praktické. Aktuálním trendem totiž je snaha nezahltit byt jen ozdobnými předměty, ale spíše volit ty, které jsou také funkční. Samozřejmě to neplatí vždy, ostatně bez kraslic v nejrůznější podobě si svátky jara ani nedokážeme představit.

Velikonoční vajíčka

K Velikonocům neodmyslitelně patří také velikonoční kraslice. V křesťanské tradici jsou spojeny s Velikonocemi, kde symbolizují plodnost a znovuzrození. To většina z nás ví. Znáte jejich historii?

Možná vás překvapí, že zdobení vaječných skořápek se objevovalo už v pravěku. Ve starověkém Egyptě či Persii se barvila vajíčka červeně. Křesťanství přijalo symboliku červené, jako Krve Krista.

Víte, že dříve si dívka nechávala červené vajíčko pro hocha, na kterého si myslela? Kraslice darovaná z lásky musela být nejen červená, ale také plná. Na wikipedii vysvětlují také důvod zdobení vyfouknutých vajec. V moderní době se kraslice staly oblíbeným obchodním artiklem a je potřeba je začít zdobit a prodávat s dostatečným předstihem. Proto se nemohou malovat vajíčka plná, protože by se zkazila.

Přestože se říká, že nejhezčí kraslice budou ty, které si sami vyrobíte, někdy na to zkrátka není čas. Opravdu není ostuda, když si dekorativní vajíčka koupíte. Vyrábějí se z mnoha materiálů, mezi něž patří prakticky polystyren, elegantní sklo, keramika, kov a další.

Velikonoční barevné ladění

Nejvíce se prosazují dekorace a doplňky v jemných pastelových tónech a v bílé barvě, dále pak povzbuzující žlutá a uklidňující zelená. Čím méně výrazné barvy, tím snáze je budete navzájem kombinovat. Netřeba se bát ani těch sytých, v tomto případě to však chce zvolit správnou míru. Ovšem v případě dětských dekorací platí opak – čím pestřejší, tím lepší.

Sváteční stůl

Na pěkný ubrus patří pěkné nádobí. Talíře, misky a hrnečky doplňují stojánky na vajíčka, a pokud jste zruční, můžete si na ně ještě uplést či uháčkovat tepelné kryty. Ostatně háčkované doplňky také slaví svůj návrat. Více dobrot se vejde na praktické etažéry, chybět by neměly ani ošatky na pečivo. Velikonoce jsou přece jen svátkem a právě významu této události by měl odpovídat krásně prostřený stůl.

Invaze zajíčků

Kuřátka, kachňátka, beránci a zajíčci, to je každoroční klasika. Letos se však zdá, že k nám přišla doslova zajíčková invaze. Nebo také králíčková, protože názory výrobců na to, co je zajíc a co králík, se poněkud liší. Půvabní jsou však všichni.

Do skupiny praktických dekorací pak patří zajíčci jako vázičky nebo květináče. A dětem jistě udělá radost vláček plný zajíčků, s nímž si vyhrají bez ohledu na datum v kalendáři.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: cs.wikipedia.org/wiki/Kraslice, Věra Hájková
Zdroj fotografií: Magnet 3Pagen
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků