Kosmetika

Jak se správně postarat o pleť v zimě

Sbírání kytiček

Letošní zima je poněkud zvláštní – nejprve teploty šplhají nad nulu, aby se během dne změnily na ty pod nulou. Co byste měli své pleti dopřát, abyste se vypřádali s rozmary počasí právě v tomto ročním období?

Změnit rodinné dispozice nedokážeme, ale přesto se můžeme o pleť postarat tak, jak to v těchto chladných měsících potřebuje.

 

Myslete na hydrataci

Už léta se traduje, že používání hydratačních přípravků v zimě není vhodné, prý můžou vést až k popraskání pleti. Je to pravda, nebo fáma? „Hydratační krémy jsou vyráběny technologiemi, které v mrazu pleť nenarušují, a to ani na povrchu, ani v hlubších vrstvách,“ upřesňuje MUDr. Yvonne Bergerová z BcD Clinic. Je tedy zřejmé, že tyto přípravky vaší pleti ani v zimě neškodí, ba naopak, poskytují jí tolik potřebnou vlhkost a udržují hydrataci, i když klimatické podmínky nejsou dobré. Doporučujeme používat krémy, které kromě hydratace dopřejí pokožce také výživu, jako třeba hydratační denní krém NIVEA Aqua Sensation s bambuckým máslem a speciální hloubkovou hydratační technologií OF 15.

 

Ochrana pleti před sluncem i v zimě

Co ještě mnohé z nás dělají špatně? Často zapomínáme i na ochranu před slunečním zářením, což je nejdůležitější při pobytu v horském prostředí. „Ač se to nezdá, i během zimních měsíců mohou mít sluneční paprsky sílu,“ uvádí lékařka a dodává, že zejména na horách, ve vyšších nadmořských výškách, máme používání kosmetických přípravků s vyššími ochrannými faktory považovat za nezbytnost. „Ochrání kůži před spálením a předčasným stárnutím a zabrání vzniku nevzhledných pigmentových skvrn.“

 

K péči o pleť v zimě patří masky?

Naše pokožka je při nižších venkovních teplotách více sušší, než když je venku jaro či léto, protože mazové žlázky nyní pracují pomaleji. „A to se týká jak pleti obličeje, tak i pokožky těla. I když je ukrytá pod oblečením. V zimním období je proto vhodné vyměnit lehčí krémy za hutnější a určitě doporučuji každodenní péči jednou týdně obohatit o pleťovou masku,“ zdůrazňuje MUDr. Yvonne Bergerová. V tomto ročním období byste měli svou pokožku doslova rozmazlovat, a to používáním tělových mlék, olejů, másel… Rovněž obličeji dopřejte větší dávku živin.

 

Nezapomínejte na péči o rty

Jen pěkná barva rtěnky nebo lesku nestačí, kůžička na rtech je velmi tenká a tak v zimě častěji praská nebo zde dochází k olupování. Přitom pomoc je doslova na dosah ruky: stále byste měli mít po ruce výživný balzám na rty, který je vhodné používat jak přes den, tak také před spaním.

 

Nepodceňujte červené žilky

Začervenání pleti se děje samozřejmě nejen v zimě, například v důsledku stresu , po konzumaci alkoholu a podobně, ale stejně tak se cévy v pleti rychle rozšíří, když náhle změníte prostředí – z tepla kanceláře vyjdete ven, do chladu a mrazu. „Každý z nás se s tím občas potýká, obvykle jen kůže zčervená a po chvíli vybledne,“ říká MUDr. Yvonne Bergerová. „U citlivější pleti se však často stává, že drobné cévky popraskají, a pak na povrch pleti prosvítají. Vzhledem k tomu, že vznik popraskaných žilek je velmi často i dědičným problémem, je prevence jediným receptem, jak stav pleti zlepšit a vznik nevzhledných projevů oddálit.“ Genetické dispozice nezměníme, ale i přesto můžeme pleti dopřát to, co potřebuje. V těchto měsících se doporučuje aplikace mastnějších krémů, jež zabrání začervenání a praskání žilek. Vyzkoušejte například NIVEA Aqua Effect s mandlovým olejem.

Připravila: redakce
Foto: NIVEA
28. 1. 2014

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků