Jak vybrat správnou podprsenku?

S kvalitní a dobře vybranou podprsenkou získáte nejen sexy postavu, sebevědomí, ale hlavně úlevu od některých bolestí a zdravotních potíží, které vás trápí.

Titulka pro: Jak vybrat správnou podprsenku?
Zobrazit fotografii v galerii

Velká i malá. Obě varianty mohou potrápit nejen naši psychiku, ale především tělo. Než se rozhodnete k nějakému radikálnímu řešení, například plastické operaci, zkuste napřed vyměnit podprsenku a hlavně se nechat odborně přeměřit, abyste zjistila správné číslo vaší velikosti. Vděčná vám pak budou nejen vaše záda, ale i prsa a rozhodně budete oslňovat nejen opačné pohlaví!


Podpora i svůdný dekolt

Už ve škole jste byla terčem nevybíravých poznámek, které směřovaly k vašemu bujnému poprsí. Rozeběhnout se, je pro vás trauma dodneška, protože představa, že byste, s prominutím, neviděla přes poskakující vnady na cestu, vás od takového činu odradí. Často pociťujete bolest zad od toho, jak vás tíha vašich prsou táhne spíše k zemi? Buď se, pod vlivem bujného poprsí hrbíte nebo se naopak abnormálně přímíte, protože chcete světu ukázat, že nějaká prsa máte. Obojí má negativní vliv na páteř, která vrací úder v podobě bolestí zad. Kvalitní podprsenka sedí tak, že pod tíhou neklesá váš hrudní koš a v opačném případě vykouzlí tak svůdný dekolt, že nemusíte vypínat hruď jako na vojenské přehlídce.
 

Za co všechno může špatně vybraná podprsenka?

Pokud podprsenka neplní svůj účel, tedy podporu prsou, dochází logicky k špatnému držení těla a s ním jdou ruku v ruce bolesti zad, šíjových svalů a hlavy. Často vzniká efekt strnulé šíje – blokády krční páteře, kterou provází pocit na zvracení a dvojité vidění, ale také blokáda čtvrtého žebra, která může imitovat i příznaky infarktu. Pod tíhou klesajících prsou se nesprávně klene i náš hrudní koš a to může také způsobit další zdravotní problémy – například potíže s dýcháním. Hrudní koš by měl vnitřní orgány pouze obklopovat, nikoli utlačovat. Malé košíčky, velký či malý obvod, kostice, které tlačí na měkkou tkáň, mohou způsobit i vznik bulek, pocit napětí, který přechází až v bolest, ale také otlačeniny, zapařeniny a záněty. Dobře vybraná podprsenka pomůže nejen s těmito problémy, ale navíc nám zvýší sebevědomí. 
 

Nejčastější omyl? 75B!

Je to tak, nejrozšířenější velikost u nás ve většině případech vůbec neodpovídá skutečnosti. Pravdou je, že mnohé ženy vůbec netuší, že velikosti 60, 65 nebo 70 vůbec existují a většina výrobců nešije větší podprsenky než velikost košíčku D. Pokud se ve svých stávajících podprsenkách necítíte dobře, jestliže celý den „víte“ o tom, že ji máte, protože tu vás škrtí, tu se vám špatně dýchá, nebo přistihnete vaše poprsí místo na hrudi na břiše, máte s největší pravděpodobností nesprávnou velikost. 

 

Přidávání obvodu není dobrá volba!

V Čechách bohužel stále panuje velmi nízké povědomí o tomto kousku spodního prádla, či lépe řečeno, málokterá žena zná správnou velikost. Podle výzkumů se jedná o celých 90 procent žen, které nosí nesprávnou velikost podprsenky. Ťukáte si na čelo a myslíte si, že právě vy patříte mezi těch zbývajících 10 procent vědoucích žen? Zřejmě vás budeme muset zklamat, protože s největší pravděpodobností patříte spíše do té početnější skupiny. Ovšem neklesejte na mysli, poradíme vám, jak vybrat správnou velikost a uvidíte, jaké neuvěřitelné změny se dočkáte. V našich končinách je velmi malá nabídka, maloprodejci nabízí velikosti B, C a D a v případě, že potřebujete E, dívají se na vás jako na vyvrhele. Proto často řešíme absenci výběru podprsenek s většími košíčky, přidáváním obvodu, ale to je chyba!


Svěřte se do rukou odborníků

To, že jste kdysi v mládí byla informována o tom, že máte tu a tu velikost opravdu není rozhodující a je jedno, jestli rádkyní byla vaše maminka nebo prodavačka. Nezapomínejte na to, že prsa se s věkem mění, ovlivňuje je mnoho faktorů – menstruace, těhotenství, přibývající léta. Žena by se v první řadě měla nechat profesionálně přeměřit a nechat si poradit s výběrem typu podprsenky. Rozhodně nenakupujte v e-shopech, každý výrobce používá jiné materiály, ale také číslování, proto je velmi důležité podprsenku pořádně vyzkoušet.


A jak má tedy podprsenka sedět?

Košíček musí lemovat celé prso, kostice má být pod prsem, které lemuje a končí v podpažní jamce, rozhodně se nesmí dotýkat měkké části a jakkoli ji dráždit. Tíha prsou nesmí být na ramínkách a obvod nesmí být zařízlý, měla byste pod něj strčit zhruba 2 prsty. Ve správné podprsence vypadáte štíhleji, nehrbíte se, prsa jsou pevná a celkově jste více sexy. 


10+1 rad, které vám pomohou vyhodit nevhodnou podprsenku

 • Obvod leze nahoru
 • Obvod jde natáhnout - když chytíte podprsenku za zapínání a je možné ji natáhnout na víc než 2 prsty, případně pokud novou podprsenku zapínáte na nejtěsnější háček, je obvod příliš volný. Když materiál povolí už nebudete moci zapnout podprsenku na těsnější háček a opora se sníží nebo vám obvod poleze nahoru.
 • V podprsence se necítíte dobře, když sedíte a špatně se vám dýchá
 • Otlačená pokožka pod ramínky – pokud je obvod podprsenky příliš velký, váha vašeho poprsí visí jen na ramínkách, a ty pak způsobí zarudnutí nebo dokonce otlaky.
 • Prsa přetékají z košíčku – způsobuje je malý košíček
 • Kostice mezi prsy odstává – velikost košíku malá a prsa tlačí podprsenku od těla.
 • Kostice vás tlačí do prsa – Pokud si sundáte podprsenku a objevíte zarudnutí nebo otlačenou kostici v měkké tkáni prsa, je velikost košíčku malá.
 • Podprsenka se zvedá se zvednutými pažemi – pokud zvednete ruce a vaše prsa se objeví pod spodním lemem podprsenky váš obvod je příliš velký nebo je malý košíček.
 • Povislá prsa z profilu – stojíte-li bokem k zrcadlu a vaše prsa sahají níž, než je spodní obvod podprsenky, podprsenka neposkytuje dostatečnou oporu. Doporučujeme menší obvod, větší košíček a přiměřeně upravit ramínka.
   

Tipy a triky

 • Nosíte-li nějakou podprsenku pravidelně a dlouhou dobu, ztrácí svoji elasticitu a oporu. Pokud máte plnou zásuvku takovýchto podprsenek, vyhoďte je. Je čas nakoupit nové a zajistit poprsí znovu oporu a zdvihnout je!
 • Nejlepší doba pro nákup podprsenky je prý týden před začátkem menstruace, kdy mají naše prsa střední velikost
 • Při sportu, běhu či rychlé chůzi se prsa nesmí pohybovat!
 • O podprsence bychom v podstatě celý den neměly vědět, že ji máme!
 • Zmenšovací podprsenky prsa jen rozplácnou, ale neřeší problém povisu
 • Ne všechny košíčky D jsou stejně velké - u 75D je košíček menší než u 85 D
 • Prsa drží obvod nikoli ramínka, která se samozřejmě rozšiřují s velikostí košíčků

 

Připravila: Katka
Foto: iStock
14. 4. 2016

DISKUZE K ČLÁNKU

4

Výběr velikosti podprsenky začíná u měření

ODPOVĚDĚT

1

udivující poznatek

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (2 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Buďte krásná a sebejistá s Bobbi Brown

Buďte krásná a sebejistá s Bobbi Brown

Na jaře spustila Bobbi Brown Cosmetics kultovní a inspirující kampaň krásy Pretty Powerful, a to...

Titulka pro: Cellu-cup proti celulitidě

Cellu-cup proti celulitidě

Trápí vás celulitida? Vyzkoušejte Cellu-cup.

Péče o pleť

Podzimní krása: známe triky, jak odolat počasí!

S nástupem podzimu přichází vítr, tepelné změny a vlhkost ve vzduchu. To všechno má ale...

Titulka pro: Soutěž o liposukci BodyTite v hodnotě 30 000 Kč.

Soutěž o liposukci BodyTite v hodnotě 30 000 Kč.

Trápí vás přebytečné faldíky a celulitida? Nevíte si rady s přetékajícím bříškem nebo silnými stehny?

Titulka pro: Biofáze probudí enzymy ve vaší pleti

Biofáze probudí enzymy ve vaší pleti

Přemýšlíte, jak oživit svou pleť a vyřešit různé dermatologické problémy? Vyzkoušejte Biofázi.

Titulka pro: Pár kosmetických zákroků, které se vámi udělají divy

Pár kosmetických zákroků, které se vámi udělají divy

Toužíte po mladistvém vzhledu a není vám proti srsti estetický chirurgický zákrok? Podzim a zima...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

CLIP IN

Holky, hledám kvalitní clip in. Na netu jsem našla spoustu ...

BĚHÁNÍ

Ahoj, já bych hrozně ráda začala chodit běhat, ale nějak se ...

DOPLŇKY STRAVY

Dobrý večer, jaké berete doplňky stravy v dnešní době? Co ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz