Děti

Jak zabavit děti na dlouhé cestě autem

Zprávy o dopravních nehodách slýcháme ve zprávách dnes a denně. Často je příčinou nehod nepozornost řidičů. Jenže někdy je těžké se soustředit na provoz na silnici, když vám za zády křičí a perou se vaše ratolesti, pro které je cesta dlouhá a nudná. Co s tím? Děti musíme zkrátka nějak zabavit.

Podle psychologů jsou pětileté děti schopné soustředit se na jednu činnost všeho všudy 15 minut. V šesti letech umí udržet pozornost téměř půl hodiny a od 8 let se zvyšuje průměrný čas pozornosti na 45 minut. To není moc, když uvážíme, že nám cesta z bodu A do bodu B často zabere i několik dlouhých hodin.

Vymyslete pro své ratolesti předem program, zajistíte tak větší bezpečnost. Děti během cesty nejraději něco poslouchají, zpívají nebo si hrají. Pořiďte jim speciální nahrávky s pohádkami, písničkami nebo jiným zábavným programem, které můžete zakoupit v hračkářstvích a knihkupectvích, nebo novou hračku.

Dodržujte pravidelné přestávky.

Malé děti do 3 let potřebují přestávku minimálně každou hodinu, respektive hodinu a půl, aby se osvěžily a trochu se protáhly. Starším dětem stačí až po 2 hodinách. Platí jednoduchá zásada, že čím déle se budete snažit dítě udržet ve vozidle, tím negativnější budou jeho reakce.

Dbejte na dodržování pitného režimu a vhodného občerstvení.

Pokud dětem dodáte rovnoměrně energii, zabráníte tak jejich únavě a přispějete k jejich vyrovnanosti a uvolněnosti. Mezi vhodnou stravu patří určitě celozrnné potraviny, ovoce nebo zelenina. Naopak potraviny s vysokým obsahem cukru se rychle spalují, děti dostávají brzy hlad a mohou být podrážděné. Také těžké a mastné potraviny jsou při cestování zcela nevhodné.

Aby se vaše děti cítily při cestě pohodlně a byly v klidu, přibalte jim do auta jejich oblíbenou věc, ať už plyšovou hračku nebo deku, která jim dodá pocit jistoty. Dítě se tak bude ve stresovém prostředí cítit bezpečněji.

Vymyslet dětem na cesty autem program nebo vybrat zajímavou hračku sice zabere nějaký čas, ale určitě se to vyplatí.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.motherandbaby.co.uk/reviews/family-cars/hacks-for-car-journeys-with-children/, www.bubhub.com.au/blog/6-tricks-for-an-awesome-road-trip-with-kids/
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků