Bydlení

Jak zvelebit interiér: zkuste to s obkladovými panely

Sbírání kytiček

Dodat svému domovu šmrnc trochu jinak, když chcete dekorovat stěny, neznamená jen nalepit nové tapety či po letech vymalovat. Jde to i jinak!

Na výběr máte řadu možností, od vysloveně decentních obkladů, až po ty, které se rozhodně přehlédnout nedají.

Materiálové okénko

Používají se deskové obklady na bázi dřeva. Už pár let je velice populární sklo, šikovné řešení stále nabízí keramika, která dostává nový kabátek. Zajímavě můžou vypadat rovněž plasty, do stylových interiérů se hodí kámen přírodní i umělý nebo třeba plech, ale i stará dobrá cihla (kde to není technicky možné, požívají se cihelné pásky).

Jak je připevnit

Obklady se mnohdy lepí, samozřejmě pokud je to technologicky možné. Další variantu u klasických materiálů typu cihla nebo kámen nabízí přizdění ke stěně, někdy je třeba vypomoci si kovou konzolí.

Co se lepí

Třeba sklo. Používá se i jako obklad v kuchyni a v některých případech ho lze dokonce připevnit na stávající keramiku. Sklo se snadno udržuje a možná vás překvapí i nabídka dekorů. Už dávno neplatí, že jde jen o určitou barevnou škálu. Například Grafosklo se vyrábí z bezpečnostního kaleného skla a nehrozí jeho rozbití či poškrábání. Efekt dekorativního vzoru přitom vzniká speciální laminací skla o síle čtyři až šest milimetrů. Sklo samozřejmě lze použít i kdekoliv jinde v bytě, třeba i v obývacím pokoji nebo v ložnici.

Dekorativní panely tak představují zajímavý prvek, který je nejen půvabný, ale také se snadno instaluje. Nyní se bavíme o panelech, jejichž základem je MDF deska. Na ni se dá aplikovat povrchová fólie. Mezi řešení přitahující velkou pozornost patří panely s výraznou plasticitou, takže pak na stěně můžou klidně nahradit třeba i obraz. Značnou výhodou jsou také rozměry, ve kterých lze panely zakoupit, jde to třeba i v rozměrech 120 x 250 cm.

Pro milovníky přírody

Další variantu nabízí tradiční masiv, u něhož mnohdy chceme, aby si zachoval krásu přírodního dřeva. Prodávají se však i panely v podobě dřevěných mozaik s 3D efektem, s kartáčovanou a lakovanou povrchovou úpravou. Na výběr máte opět různé dřeviny i dekory samotných panelů. Dodržujte doporučení výrobce. Když vás bude nabádat, abyste obklady z masivu nepoužívali do prostor se zvýšenou vlhkostí, tak to nedělejte, i kdyby se vám to sebevíce líbilo.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: J.A.P., Trachea
Zdroj fotografií: J.A.P.
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků