Společnost

Jiří Dvořák: s tátou jsme sledovali Kung Fu s Davidem Carradinem

Sbírání kytiček

Celkem často je v televizních seriálech jeho nezbytnou rekvizitou policejní průkaz. Například v Hlavě Medúzy, Ztracené bráně nebo Ďáblově lsti. A patří i k roli, kterou má Jiří Dvořák v pětidílné dramatické sérii Volha – v jejím příběhu z normalizačních let je nepřehlédnutelným příslušníkem Státní bezpečnosti.

Většina diváků vás má spojeného s rolemi, které vzbuzují sympatie. Ve Volze je to ale úplně jinak. Jak moc vám záleží na tom, aby vás lidi měli za vaše postavy rádi?

Každý herec se snaží o to, aby jeho postava byla co nejpravdivější. Takže když hraje kladnou roli, tak je rád, že to má pozitivní dopad a lidi na ulici se s ním chtějí fotit. Když hraje zápornou roli a lidi na ulici mu nadávají, tak je to vlastně pocta, protože to zahrál dobře. Když se připravuji na roli, rozhodně nepřemýšlím o tom, jak mě budou brát diváci. Přemýšlím o roli v rámci projektu. Jestli mě někdo zastaví poté, co mě viděl v roli doktora, abych mu pomohl s jeho zdravotními problémy, tak to beru jako poklonu a s úsměvem mu vysvětlím, že jsem to jenom hrál.

Váš estébák Labský se ve Volze skoro neobejde bez tmavých brýlí. Co se snaží schovat?

Pokud si pamatuji, nikdy jsem je v té roli nesundal. A co se snaží ta postava schovat? Svědomí? Malost? Sebe? To se musíte zeptat těch lidí, kteří takto fungovali.

Která konkrétní věc nebo událost vám pomohla s charakterem postavy, jež má téměř neomezenou moc, vydírá, vyhrožuje a manipuluje?

Na to je jediná odpověď. Historie a chápání souvislostí. Když tohle dáte dohromady, žádnou
pomoc s charakterem postavy nepotřebujete.

V minisérii Volha se objeví několik konkrétních pořadů Československé televize z normalizačních let. Na co jste se tehdy díval vy?

Tehdy jsme se dívali na všechno. Ono moc nebylo na výběr. Deset stupňů ke zlaté, Čtyři z tanku a pes, Ein Kessel Buntes, Zpívá celá rodina. Dívali jsme se na to, co zrovna běželo. Ale protože jsem z Brna a tam jsme tehdy mohli naladit i rakouskou ORF, tak jsme s tátou sledovali Kung Fu s Davidem Carradinem a Knight Ridera s Hasselhofem. A to jsem tehdy ani nemohl tušit, že po letech ho budu dabovat. Tedy toho Hasselhofa.

Připravila: Karolína Blinková

Zdroj informací: Česká televize
Zdroj fotografií: Pavla Černá
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků