Cestování

Kam na víkend s dětmi: do Orlických hor

Ptáte se, kam vyrazit s celou rodinou na víkend? Skvělou volbou jsou Orlické hory. Najdete tu nádherné hory, nepřeberné množství turistických, cyklistických i inline tras, romantické hrady a zámky, které v posledních letech dostaly nový kabát, útulné rodinné penziony i bohaté vyžití pro vaše ratolesti.

Sportovní vyžití

Sportovní nadšenci budou skákat radostí nad množstvím a pestrostí naprosto jedinečných cyklo a inline stezek podél Tiché nebo Divoké Orlice, které hravě zvládnou na kole i malé děti. Zdatní turisté můžou po svých vystoupat do výšek a obdivovat krásná panoramata hor z některé z místních rozhleden. A pokud toužíte prožít den bez davů, vyšlápněte si do přírodní rezervace Zemská brána. Jejímu tajemnému kouzlu snadno podlehnete. V celé své kráse se před vámi otevře unikátní výtvor přírody – hluboká soutěska a romantické údolí, které tu protíná hřbet Orlických hor. Přímo kolem řeky, kterou lemují četná skaliska, vede naučná stezka, která vás dovede přes Pašeráckou lávku až k Ledříčkově skále, kde se ukrýval Jánošík Orlických hor.

Orlicko je právem považováno za ráj cyklistů i „inlajnistů“. Stezky probíhají přímo přírodním parkem Orlice. Projížďka přírodou podél řeky, navíc s minimálním převýšením, je příjemným rodinným výletem. Po trase jsou odpočívadla s dětskými hřišti i zastávky s občerstvením. Svoji vyjížďku můžete absolvovat třeba z Ústí nad Orlicí. Stezky vedou krásným údolím podél meandrů Tiché Orlice, a to jak po proudu řeky směrem do Chocně, tak proti proudu do Letohradu. Každá z tras čítá cca 15 km, ale projet si můžete klidně celých třicet kilometrů z Letohradu do Chocně.

Zámky na Loiře po Česku

Údolí řeky Divoké Orlice je často označováno za českou Loiru, protože zámky a hrady se to na jejím břehu jen hemží. Na Podorlicku si jejich prohlídky užijí i děti. Na barokním zámku Potštejn je čeká tajemný podzemní svět zvaný Bubákov, v Kostelci nad Orlicí si dopřejí skvostný císařský trhanec s borůvkami. Když budete mít štěstí, provede vás tady sám hrabě Kinský. V Častolovicích, sídle hraběnky Diany Phipps Sternbergové, budou vaše ratolesti nadšené ze zámeckého zvěřince a obory s daňky. Vynechat byste neměli ani renesanční zámek Doudleby nad Orlicí, kde se natáčel historický velkofilm Bathory.

Pro pohodovou a nenáročnou procházku pak zvolte třeba Lanškrounské rybníky, údolí Moravské Sázavy nebo Třebovské stěny.

Krásnou a nenáročnou procházku nabízí malebné údolí podél řeky Divoké Orlice mezi Liticemi a Potštejnem. Obdivovat budete strmé údolní svahy, v Liticích si můžete prohlédnout stejnojmenný hrad, který leží na skalním ostrohu obtékaném řekou. Pokud budete od hradu pokračovat po červené turistické stezce asi sedm kilometrů krásným a hlubokým údolím podél řeky, dojdete až do pohádkového Potštejna.

Toužíte strávit alespoň jednu noc na hřebeni hor? Rezervujte si pobyt v Kramářově chatě na Suchém vrchu (u Jablonného nad Orlicí). Čeká vás nefalšovaná romantika s neuvěřitelným výhledem do údolí. Kramářova chata je skvělým výchozím bodem pro hřebenové túry, které můžete bez obav podniknout i s neposednými dětmi. Jen kousek od hotelu se nachází dělostřelecká tvrz Bouda. Odvážnější jedinci si můžou vyzkoušet osmikilometrový adrenalinový sjezd na horských koloběžkách ze Suchého vrchu až do malebné podhorské vesničky Těchonín.

Tipy na výlety:

  • Letohrad – největší Muzeum řemesel v Česku, středověká Tvrz Orlice v renesančním stylu, Muzeum Járy Cimrmana v letohradském zámku.
  • Jablonné nad Orlicí – krásné podhorské městečko s náměstíčkem s roubenými domy, Výstavní síň – expozice pohled do života našich předků.
  • Lanškroun – historické centrum města, renesanční zámek s muzejními expozicemi.
  • Česká Třebová – Stezka smyslového vnímání Skuhrovským údolím, Muzeum se stálou expozicí, která tématicky doplňuje význam zdejšího dopravního uzle (Dopravní křižovatky aneb do České Třebové vlakem, Velorexem, letadlem i lodí).

Připravila: Simona Procházková

Zdroj informací: www.region-orlickehory.cz, www.region-orlickehory.cz
Zdroj fotografií: Simona Procházková

Diskuze: příspěvků