Cestování

Kempování: vyberte vhodný stan i vybavení

Sbírání kytiček

Kempování a spaní v přírodě má u nás velkou tradici. Pokud jste mu ale stále nepřišli na chuť, nebo se jen bojíte znovu vyrazit, protože máte malé děti, věřte, že spaní pod stanem se už nemusí rovnat mytí v potůčku, vaření na ohni v kotlíku nebo ranní probuzení v kaluži po propršené noci. Stačí si pořídit kvalitní výbavu a vybrat správný kemp.

Jak vybrat rodinný stan

Pokud se rozhodnete strávit léto v kempu, pořiďte si kvalitní výbavu. Kromě karimatek, kempinkového nábytku a věcí na vaření, je nejdůležitější vybrat vhodný stan. A to takový, který vám poskytne pohodlné zázemí, a ve kterém se budete všichni cítit dobře. Zásadní je promyslet, jak velký stan budete potřebovat. Kvůli dešti by vás měla zajímat hodnota vodního sloupce. Ta udává, kolik milimetrů vody může ležet na povrchu materiálu, než se začne vsakovat. Poznáte tedy, jak je materiál odolný proti vodě.

Pokud neplánujete přespávat v extrémních podmínkách, budou vám stačit stany s vodním sloupcem 1500-3000 mm. Voděodolnost ale není všechno. Pokud stan nemá promyšlené větrání, budete se v něm cítit jako v pařníku. Větrání ve svrchní části stanu bývá už standardem. Některé ale nabízí také částečně síťované vstupy a další větrací otvory.

Váha a rozměry zabaleného stanu pro vás budou důležité zejména ve chvíli, kdy se plánujete přemisťovat z jednoho místa do druhého a budete stan tahat na zádech nebo třeba v lodi. I když ale strávíte dovolenou v jednom kempu, do kterého dojedete autem, určitě oceníte, že vám stan nezabere půlku kufru.

Spací pytel

Spacák volte vždy tak, aby byl dostatečně teplý do podmínek, do kterých se chystáte vyrazit. V letních měsících často postačí lehký a dobře skladovatelný, do ranních mrazíků na jaře a podzim naopak silnější. Obecně platí, že pro naše podmínky postačí komfort spacího pytle kolem mínus pěti stupňů Celsia. Praktickou vychytávkou je také nafukovací polštářek pod hlavu. Skromnější si vystačí místo toho i se složenou mikinou.

Karimatka

Pro vaše maximálně pohodlné kempování se vybavte dostatečně silnou karimatkou. Současný trh nabízí opravdu široký výběr karimatek na spaní. Praktickou formou je ale samonafukovací karimatka, která často předčí klasickou pěnovou svou skladností a komfortem.

Čelovka

Pomocníkem a často i zachráncem pro vás může být čelovka nebo LED baterka. Tma už vás pak nijak neomezí. Ať při zdržení se při cestách do večerních hodin, tak na hledání něčeho potřebného ve stanu, hodí se vždy. Přibalte si pro všechny případy i náhradní baterie.

Hygiena

Základní hygienu si balí na své cestování každý podle svého, ovšem hodí se připomenout si vzít místo normální ručníku raději ručník rychleschnoucí.Dále, pokud máte prostor, větší kanystr na vodu, ať případně nemusíte chodit přes celý kemp či náročně vodu shánět jinde, a samozřejmě toaletní papír pro všechny případy.

Připravila: Linda Vojancová

Zdroj informací: Krauzovi na cestách, Hannach,
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků