Cestování

Tip na výlet: Klášterní dub v Broumově

Máte rádi historii? A chtěli byste si ji užít pěkně v přírodě? Pak neváhejte a vydejte se do Broumova. Kromě historického centra si tu prohlédnete místní benediktinské opatství a klášterní zahradu s dominantním dubem.

Právě tento majestátní dub je nepochybně nejstarším stromem v klášterní zahradě, kterou v 17. století založil významný opat Tomáš Sartorius. Dub spolu se dvěma tisy a několika lípami představuje poslední zbytek původního porostu barokní zahrady, ve které se keře a stromy zastřihávaly do pravidelných tvarů, kordonů a stěn. Pravděpodobně i korunu velkého dubu kdysi ořezali do kulovitého tvaru, přibližně zachovaného až do současnosti.

Díky otevření zahrady pro veřejnost v roce 2007 se dub dostal do povědomí obyvatel Broumova i turistů. Dnes ho tak můžou obdivovat návštěvníci zahrady, kteří pod jeho širokou korunou nacházejí lavičky k odpočinku, ale i maminky s dětmi, senioři i školáci při svých výtvarných počinech.

Pokud sem vyrazíte i s dětmi, můžete si společně zkusit změřit obvod kmene, měli byste napočítat více než 5 metrů. Dub je vysoký 29 metrů a jeho stáří se odhaduje na 250 let. Jedna z pověstí praví, že ho lidé vysadili v roce 1854 při příležitosti svatby císaře Franze Josefa I. a Alžběty Wittelsbachové. I proto se mu přezdívá císařský. Ale kdo ví, jak to tenkrát vlastně bylo.

Kromě zahrady se nabízí prohlédnout také samotný benediktinský klášter, kde by nejen vaše potomky mohly zaujmout vamberecké mumie nacházející se v podzemí.

Připravila: Věra Hájková

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Zdroj informací:  www.klaster-broumov.cz
Zdroj fotografií: Petr Francán

Diskuze: příspěvků