Cestování

Klášterní dub v Broumově

Máte rádi historii? A chtěli byste si ji užít pěkně v přírodě? Pak neváhejte a vydejte se do Broumova. Kromě historického centra si tu prohlédnete místní benediktinské opatství a klášterní zahradu s dominantním dubem.

Právě tento majestátní dub je nepochybně nejstarším stromem v klášterní zahradě, kterou v 17. století založil významný opat Tomáš Sartorius. Dub spolu se dvěma tisy a několika lípami představuje poslední zbytek původního porostu barokní zahrady, ve které se keře a stromy zastřihávaly do pravidelných tvarů, kordonů a stěn. Pravděpodobně i korunu velkého dubu kdysi ořezali do kulovitého tvaru, přibližně zachovaného až do současnosti.


Díky otevření zahrady pro veřejnost v roce 2007 se dub dostal do povědomí obyvatel Broumova i turistů. Dnes ho tak můžou obdivovat návštěvníci zahrady, kteří pod jeho širokou korunou nacházejí lavičky k odpočinku, ale i maminky s dětmi, senioři, školáci při svých výtvarných počinech a společné četbě i publikum známých divadelních představení Pod dubem. Obyvatelé Broumova si klášterní zahradu bez svého dubu už nedokáží představit. O jeho oblibě ostatně svědčí i fakt, že tento strom jak velcí, tak malí přihlásili do známé ankety Strom roku (pořádá ji Nadace Partnerství), kde vloni získal pátou příčku.

Pokud sem vyrazíte i s dětmi, můžete si společně zkusit změřit obvod kmene, měli byste napočítat více než 5 metrů. Dub je vysoký 29 metrů a jeho stáří se odhaduje na 250 let. Jedna z pověstí praví, že ho lidé vysadili v roce 1854 při příležitosti svatby císaře Franze Josefa I. a Alžběty Wittelsbachové, i proto se mu přezdívá císařský. Ale kdo ví, jak to tenkrát vlastně bylo…

Náš tip:
Kromě zahrady se nabízí prohlédnout také samotný benediktinský klášter, kde by nejen vaše potomky mohly zaujmout vamberecké mumie nacházející se v podzemí.

Kontakt: tel. 491 521 282-3, 724 210 335, 733 739 335, www.klaster-broumov.cz

Připravila: Marcela
Foto: Petr Francán
17. 2. 2012

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.


Diskuze: příspěvků