Knihy

Knižní novinka: Václav Větvička – Moje prosluněná dobrá jitra

Další kniha známého botanika a moderátora Václava Větvičky.

Václava Větvičku asi není nutné dlouze představovat. Tento přírodovědec a popularizátor botaniky se dostal do povědomí většiny z nás, kteří stejně jako on vnímáme poetiku i v těch nejběžnějších věcech, které nás obklopují.

Nejspíš ho budete znát z jeho rozhlasových pořadů, nejprve z Meteoru a později z Dobrých jiter Českého rozhlasu. Mimořádně oblíbené byly i jeho články v časopisech. Práci s českým jazykem ovládá natolik, že se stal autorem mnoha úspěšných knih. Jde jak o publikace odborné, tak ty, které jsou určeny úplně všem. Všem, pro které je příroda darem, který si zaslouží být do nekonečna obdivován.

V roce 2003 vyšla Moje květinová dobrá jitra. Výběr fejetonů z rozhlasového vysílání. Tato nenápadná knížka vzbudila takový ohlas, že si čtenáři okamžitě žádali pokračování. Od té doby vycházely další jeho knihy. Moje prosluněná dobrá jitra jsou v této sérii knihou třináctou.

Jaké vlastně je, takové prosluněné jitro?

Někoho láká k lenošení, někoho k práci na zahradě, někoho k objevování naší vlasti. Nechte se inspirovat.

Víte, že u nás máme „Devatero hor“? Že v Čechách a na Slovensku najdete názvy všech dnů v týdnu ve jménu některé obce? Co znamenají pranostiky, které jste možná dodnes neznali?

Nejenom přírodovědné a vlastivědné poznatky vás při čtení knížky obohatí. Pokud máte rádi hru s českým jazykem, oceníte i malá zamyšlení a pár příkladů toho, jak dokáže taková koncovka, přípona a předpona změnit celý význam slova.

S nevtíravými ilustracemi, které sám autor dokáže vytvořit jakoby náhodou a s lehkostí, je tahle knížka potěšením.

Hezké čtení, milí čtenáři a co nejvíc prosluněných jiter v příštím roce!

Vydalo: nakladatelství Vašut v roce 2021

Autor recenze: Jitka Králová

Zdroj informací: Vašut
Zdroj fotografií: Jitka Králová

Diskuze: příspěvků