Cestování

Královský Insbruck

Leží v údolí mezi alpskými vrcholy a pyšní se jak královskými paláci, tak moderními stavbami Zahy Hadid.

Je město nejen kulturní, ale také sportovní. Vcelku vyváženě se zde totiž nacházejí jak památky, pak hory, na tkerých se pořádají různé sportovní události a přímo ve středu města je dokonce skokanský můstek jehož autorkou je proslulá světová architektka Zaha Hadid. 

Historie na vlastní kůži

Pokud se vrhnete na pěší tůru za historií města, pak byste si rozhodně neměli nechat ujít centrum starého města s nádhernou zlatou střechou, úžasnou ulici Maria Theresien-Strase a císařským Zámkem Hofburg. Zde najdete například portréty Marie Terezie a jejího manžela. Za podívanou rozhodně stojí také Tyrolské muzeum lidového umění. Novinkou je muzeum Tirol Panorama. Pokud budete mít dost chození po městě, pak doporučujeme vyjet lanovkou na Nordkettenbahn, která jede přímo z centra města. Mezistanici opět postavila architektka Zaha Hadid. Vystoupáte do výšky 2000 metrů nad mořem. Nachází se zde naprosto skvělá restaurace s výhledem na celé údolí a okolní hory a nádherný pohled z vrcholu je právě když zapadne slunce. 

Co musíte vidět

1.Bergiselschanze je skokanský můstek uprostřed města. Konají se zde v zimě závody světového poháru. Budova je opět dílem Zahy Hadid. Na vrcholu můstku se nachází restaurace s výhledem na město a jeho okolí. A Pokud budete mít štěstí a zavítáte zde v létě, pak můžete na skokanský můstek nejen vyběhnout pěšky, ale takévidět skokany, jak své skoky na lyžích trénují. 

2. Ambras je nádherný zámek kousek nad Insbruckem, kde se nachází velkázbrojnice, rozsáhlý kabinet kuriozit a také třeba portrét Jana Žižky či hraběte Dráculy. V zámku je taék pár kuriozit a jednou z nich vcelku rozsáhlá koupelna se zajímavým způsobem napouštění a ohřevu vody.

3. Z nedaleké vesnice Mutters, kde se nachází úžasný wellness hotel a odkud se do centra města dostanete speciální tramvají můžete vyrazit také na malou horskou tůru. Lanovkou vyjedete na Muttereralmbahn, která leží 1620m nad mořem a pak se pohodlně můžete vydat některou z cest v okolí. Ať už nanenáročnou půlhodinovou procházku s dětmi k máslovému pramenu a do nedaleké horské chaty a pak zpět k lanovému parku, nebo k sjezdovkou přímo vzhůru až k horskému umělému jezeru opět s výhledem na celý Insbruck a okolí. A pokud byste zatoužii po ěvtším dobrodružství, můžete z kopce do údolí sjet na motokárách. Hodně to háže, hodně to práší, ale adrenalin přímo stříká.

4. K vidění je zde také alpská zoologická zahrada, kde můžete pozorovat kozorohy, medvědy či vlky a nebude to jen zábava pro děti.

Speciality z Insbrucku

Asi nejčastěji se zde setkáte s klasických vídeňským řízkem, který se podává s vařeným bramborem či oblíbeným rakouským braborovým salátem a brusinkovým terčem. Specialitou je také Tyrolský grostl, coý je tradiční jídlo na pánvi, vyrobené z vařených brabmor a nakrájených kousků hovězího nebo evpřového masa. A vzhledem k tomu, že se v Insbrucku nachází císařský zámek Hofburg, nachází se zde také přímo u zámku Sacher cafe, kde se přímo zvídně každý dn dováží pravý vídeňský sacher dort, podáváný se šlehačkou. 

Co se vám bude hodit

Určitě si pořiďte Innsbruck card, která stojí na 24 h 39 Euro nebo na 48 h 47 Euro a opět se díky ní dostanete zdarma na všechny pamětihodnosti,karta platí také na jízdu veřejné dopravy či lanovky. ve frontách u pokladen. 

Více na www.tyrolsko.cz.

Připravila: Eva
Foto: Eva


Diskuze: příspěvků