Cestování

Tip na výlet: Innsbruck

Leží v údolí mezi alpskými vrcholy a pyšní se jak královskými paláci, tak moderními stavbami Zahy Hadid.

Je to město nejen kulturní, ale také sportovní. Vcelku vyváženě se zde totiž nacházejí památky, pak hory, na kterých se pořádají různé sportovní události, a přímo ve středu města je dokonce skokanský můstek jehož autorkou je proslulá světová architektka Zaha Hadid.

Historie na vlastní kůži

Pokud se vrhnete na pěší túru za historií města, pak byste si rozhodně neměli nechat ujít centrum starého města s nádhernou zlatou střechou, úžasnou ulici Maria Theresien-Strasse a císařský zámek Hofburg. Zde najdete například portréty Marie Terezie a jejího manžela. Za podívanou rozhodně stojí také Tyrolské muzeum lidového umění. Pokud budete mít dost chození po městě, pak doporučujeme vyjet lanovkou na Nordkettenbahn, která jede přímo z centra města. Mezistanici opět postavila architektka Zaha Hadid. Vystoupáte do výšky 2000 metrů nad mořem. Nachází se zde naprosto skvělá restaurace s výhledem na celé údolí a okolní hory. Nádherný pohled z vrcholu je právě když zapadne slunce.

Tipy

Bergiselschanze

Skokanský můstek uprostřed města. Konají se zde v zimě závody světového poháru. Budova je opět dílem Zahy Hadid. Na vrcholu můstku se nachází restaurace s výhledem na město a jeho okolí. A Pokud budete mít štěstí a zavítáte zde v létě, pak můžete na skokanský můstek nejen vyběhnout pěšky, ale také vidět skokany, jak své skoky na lyžích trénují.

Ambras

Nádherný zámek kousek nad Innsbruckem, kde se nachází velká zbrojnice, rozsáhlý kabinet kuriozit a také třeba portrét Jana Žižky či hraběte Drákuly. V zámku je také pár kuriozit a jednou z nich vcelku rozsáhlá koupelna se zajímavým způsobem napouštění a ohřevu vody.

Horská túra

Z nedaleké vesnice Mutters můžete vyrazit také na malou horskou túru. Lanovkou vyjedete na Muttereralmbahn, která leží 1620m nad mořem. A pak se pohodlně můžete vydat některou z cest v okolí. Ať už na nenáročnou půlhodinovou procházku s dětmi k máslovému pramenu a do nedaleké horské chaty a pak zpět k lanovému parku, nebo sjezdovkou přímo vzhůru až k horskému umělému jezeru opět s výhledem na celý Innsbruck a okolí. A pokud byste zatoužili po větším dobrodružství, můžete z kopce do údolí sjet na motokárách. Hodně to háže, hodně to práší, ale adrenalin přímo stříká.

Alpská zoologická zahrada

K vidění je zde také Alpská zoologická zahrada, kde můžete pozorovat kozorohy, medvědy či vlky a nebude to jen zábava pro děti.

Speciality z Innsbrucku

Asi nejčastěji se zde setkáte s klasickým vídeňským řízkem, který se podává s vařeným bramborem či oblíbeným rakouským bramborovým salátem a brusinkovým terčem. Specialitou je také tyrolský grostl, což je tradiční jídlo na pánvi, vyrobené z vařených brambor a nakrájených kousků hovězího nebo vepřového masa. A vzhledem k tomu, že se v Innsbrucku nachází císařský zámek Hofburg, nachází se zde také přímo u zámku Sacher café.

Připravila: Eva Čopíková

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Zdroj informací: www.tyrolsko.cz
Zdroj fotografií: Eva Čopíková

Diskuze: příspěvků