Společnost

Kryštof Hádek: Nikdy jsem nebyl policajtem

Je jedním z nejobsazovanějších herců současnosti – proslavil ho válečný Tmavomodrý svět nebo dramata 3 sezóny v pekle a Kobry a užovky. Za tento snímek má doma Českého lva pro nejlepšího herce ve vedlejší roli. Česká televize pak Kryštofu Hádkovi nabídla hlavní role v seriálech Clona, Vzteklina a Volha. Nově si zahrál šéfa oddělení vražd v krimisérii OKTOPUS.

Od režiséra Jana Pachla jste v Oktopusu dostal roli plukovníka Schwarze. Co je zač?

Snažil jsem se na to přijít hned po přečtení scénáře. Plukovník Schwarz totiž nemá v seriálu svou osobní linku – na rozdíl od kapitánů Dítěte a Fáberové. Rodinu má, dokonce se v jednom díle setká s tchánem, kterého hraje Jiří Lábus. Ale víc se diváci o jeho soukromí nedozvědí. Je to kariérista, žije prací. Pro mě je hlavně takový úředník.

Znamená to, že na policejní práci by vás bavila spíše práce v terénu?

Jasně, bavily by mě honičky, střílečky. Se Schwarzem jsem se sice do terénu občas podíval, ale nečekalo nás tam vůbec nic akčního. Vždyť v seriálu ani nenosím zbraň. I tak jsem si tu postavu užil.

Kvalita scénáře, nebo jméno režiséra? Nebo je to na první pohled nepodstatný detail, který rozhodne o tom, jakou roli přijmete?

Vždycky je to více faktorů. V první řadě je to určitě scénář, potřebuji se v textu najít. Pak také obsazení dalších rolí a vůbec složení celého tvůrčího týmu. S režisérem a scenáristou Honzou Pachlem jsem už před Oktopusem natočil Volhu, takže v tomto případě jsem vlastně vůbec neváhal.

Přemlouval jste Jana Pachla, aby vám roli plukovníka Schwarze trochu upravil na tělo?

Ne, bylo to skvěle napsané, takže jsem žádnou modifikaci neprosazoval. Během natáčení jsem si uvědomil, že každá postava kriminalisty je vlastně obyčejný člověk s obyčejnými problémy. Tihle vyšetřovatelé k případům přistupují profesionálně, chtějí svoji práci dělat nejlépe, jak umějí.

Kriminální žánr je v současnosti tím divácky vůbec nejžádanějším. Našla si detektivka cestu i k vám?

Kdysi mě bavil severský seriál Most. Přijde mi geniální. Herečka Sofia Helinová, která ztvárnila vyšetřovatelku Sagu Norénovou, měla opravdu co hrát nejen jako policistka, ale i v soukromé linii své postavy. Tak třeba v druhé sérii Oktopusu dostane prostor také osobní život plukovníka Schwarze.

O soukromí vaší postavy se tedy v seriálu téměř nic nedozvíme. Podle čeho si ho ale diváci zapamatují?

Plukovník Schwarz je sběratel posedlý policejními nášivkami a bundami. Má celkem slušnou kolekci nejrůznějších kousků z celého světa. A když už se tedy z kanceláře do terénu vydá, vezme si na sebe pokaždé jinou bundu. Diváci tak mohou tipovat, v kolika jazycích se v seriálu na mém oblečení objeví nápis policie.

Jaký je to šéf? Jak vychází se svými podřízenými?

Zásadní otázkou je, jestli by se do hodnosti plukovníka vůbec dostal, kdyby kapitán Dítě nebyl suspendovaný. Ale chová k němu velký respekt. Obdivuje na něm, jak dokáže pracovat se svou intuicí. Nic nezmění ani to, když přijímá kapitánku Fáberovou. Má s nimi čistě pracovní vztah, který je formální a nic ho nenarušuje. A myslím, že se všichni tři skvěle doplňují.

Ve své filmografii už máte poměrně hodně záznamů, jak mezi ně zapadá OKTOPUS?

Detektivku už jsem točil, ale myslím si, že je to moje první role vyšetřovatele. V seriálu Clona jsem hrál fotografa, kterého vlastně k vyšetřování zločinů jen přizvali. Ve Vzteklině jsem byl virologem. Ale nikdy jsem nebyl policajtem.

Připravila: Karolína Blinková

Zdroj informací: Česká televize
Zdroj fotografií: Pavla Černá
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků