Zdraví

Které bylinky jsou vhodné na uklidnění a pro dobrý spánek

Když nás trápí zdravotní nepohoda, ne vždy je třeba hned sahat po tabletkách. Což platí i pro potíže typu úzkost, stres či nespavost. Které bylinky vám mohou prospět?

Pohodový kozlík

Známá léčivá bylinka eliminuje pocity úzkosti a strachu, celkově zklidňuje mnohdy pocuchané nervy. Proto je velice vhodná pro relaxování ještě před tím, než si půjdeme lehnout. Kromě tohoto působení nás zaujal i fakt, že jde o rostlinu, která pomáhá při odvykání kouření (přidává se do tabáku, jenž pak nemá zrovna dobrou chuť). Většina z nás ho však může využít i jako pomocníka proti kašli. Podobně jako u jiných bylinek je však třeba vědět, zda právě vy můžete využít jejich pozitivních účinků. A pokud berete léky, vždy svůj záměr užívat rovněž léčivé rostliny konzultujte s lékařem.

 

Sedativní mučenka

Tato rostlina zaujme už napohled svými krásně tvarovanými květy a jedlými plody. A tělo i duši potěší také díky uklidňujícímu působení, podporuje zdravý spánek, tlumí úzkostné stavy a celkově přispívá k duševní pohodě. Kromě těchto účinků ji ženy můžou vyžívat při bolestech provázejících menstruaci, protože uvolňuje hladké svaly.

 

Relaxační hloh

Podporuje srdečně-cévní systém, mimo jiné se doporučuje při doléčování po infarktu, protože rozšiřuje věnčité tepny, zlepšuje metabolismus srdečního svalu, upravuje srdeční arytmii, snižuje krevní tlak a podobně. Rovněž působí sedativně, proto se hodí pro lidi, jež trápí nespavost z důvodů duševní nepohody. Oceníte ho i ve chvílích stresového vypětí, které provází pocení. Hloh se nedoporučuje lidem s nemocnými játry, těhotným a kojícím ženám.

Přírodní antidepresivum třezalka

Jste úzkostní? Neklidní? Trápí vás déletrvající psychické vypětí? Pak byste mohli zvážit užívání třezalky. Mimo jiné se uvádí, že může prospět i lidem, kteří zejména v tomto období trpí mírnými depresivními poruchami. Třezalka je dále užitečná i v případech chronické únavy, premenstruačního syndromu, či díky svému protizánětlivému působení. Redukuje například abstinenční příznaky při odvykání kouření, pomáhá lidem, kteří se pokoušejí shodit přebytečná kila a začínají s redukční dietou a přispívá rovněž k lepšímu trávení. Pozitivně působní i při rehabilitaci po mozkových příhodách nebo v období klimakteria.

 

Nezapomeňte, že váš spánek ovlivňují i potraviny, které před spaním sníte. Víte, které potraviny vám brání usnout?

 

Připravila: Katka Soušková
Zdroje: webozdravi.cz, Arkokapsle, Kneipp
Foto: Claudio Scott Pixabay

 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.


Diskuze: příspěvků