Gastro

Jak zátka ovlivňuje kvalitu vína

Sbírání kytiček

Donedávna se tvrdilo, že nejlepší je zátka z korku. Ovšem dnes už se můžete setkat i s kvalitními víny, které mají šroubovací uzávěr či dokonce umělohmotný. Které jsou nejlepší? Budete se možná divit. Záleží totiž na přístupu a preferenci konkrétního vinaře. Ale také na vás.

Korek, nebo „šroubek“?

Při umělohmotném či šroubovacím uzavírání vína se dá lépe kontrolovat proces zrání v archivu, kdy si můžeme být jisti konzistencí daného ročníku vína při výrazném snížení rizika zkažení korkovou zátkou. Na druhou stranu se ztrácí kouzlo z tradičního ceremoniálu zvuku odšpuntování korku z hrdla vínové lahve. Pokud chcete prodloužit dobu zrání, volte korek. Jestliže však kupujete víno k brzké konzumaci, klidně si můžete vybrat lahev uzavřenou umělohmotným uzávěrem.

Léty prověřený korek

Jde o nejčastěji používaný uzávěr na celém světě. Většinou se jedná o dubovou kůru z oblasti Středozemního moře. Tento přírodní materiál se několik let suší a následně i vaří ve vodě. Nejlepší uzávěry údajně pocházejí z nejméně sedm let starého korku a jejich trvanlivost může dosáhnout až 25 let.

Výhody korku

Obsahuje mini póry, které umožňují vínu zrát. Víno s korkovým uzávěrem se doporučuje skladovat ve vodorovné poloze nebo částečně šikmé, s hrdlem mírně vzhůru. Je však třeba připomenout, že najdete i drcený korek, který se svými vlastnosti a propustností podobá korku umělohmotnému.

Umělá zátka

Umělohmotné uzávěry na láhve s vínem se vyrábějí z polyetylénu. V čem spočívá jejich síla? Zachovávají svěžest a chuť mladých vín. A mínus? Vína s tímto uzávěrem byste měli zkonzumovat do dvou let od výroby.

Šroubovací uzávěr

Používá se hlavně u vín bílých, růžových či lehkých červených, je ovšem potřeba speciálních lahví. Téměř každý zažil situaci, kdy se víno korkem poškodí či dokonce znehodnotí. Toto se přihodí skoro každému dvacátému vyrobenému vínu. Proto je šroubovací uzávěr určitou sázkou na jistotu.

Tip pro znalce

Méně často se pak ještě využívají zátky skleněné, které doplňuje těsnící kroužek. Nutno přiznat, že vypadají elegantně, velmi dobře těsní a jsou nepropustné. Když si koupíte víno s tímto uzávěrem, snadno ho otevřete i znovu uzavřete. Ovšem i v tomto případě je lze použít jen na speciální lahve.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Global Wines
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků