Gastro

Tip pro štědrovečerní stůl: jaké vybrat víno

Do Vánoc ještě zbývá pár dní, ale třeba právě vy už nyní přemýšlíte o slavnostní večeři. A k ní patří také dobré víno. Ale jaké?

Víno, které podáváte k pokrmu, by ho mělo vhodně doplnit. Záleží tedy na tom, jaké menu plánujete.

Co si dát na oběd

Kdo se nechce celý den až do večera postit, a má rád tradiční jídla, možná bude na oběd servírovat Kubu. Co se hodí k pokrmu, jehož základem jsou kroupy, česnek a houby? Spíše červená vína výraznější chuti a s vyšším obsahem alkoholu. Skvělou volbou může být například Rulandské modré.

Večeře s kaprem

Po slavnostním přípitku následuje polévka. Pokud zůstaneme u tradice, pak bude rybí. A i k ní lze dospělým podávat víno. Přitom není až tak podstatné, zda uvaříte klasický rybí vývar, nebo krémovou polévku. K oběma variantám se hodí bílé víno, například Rulandské bílé.

Bude-li jako hlavní chod smažený kapr s bramborovým salátem, tedy pokrm náročný na trávení, je třeba ho odlehčit. Vyzkoušejte takzvaná plnější bílá vína. Může jím být Vlašský Ryzlink, Ryzlink rýnský nebo třeba Grüner Veltliner.

Večeře s lososem

Některé rodiny však od kapra už dávno upustily přesto však na ryby jako takové nedají dopustit. Často se sází na oblíbeného lososa, zajímavou variantu ovšem nabízí také tuňák. Úprava těchto ryb může být různorodá, v zásadě platí jen to, že je asi nikdo nebude chtít obalovat stejně jako kapra. Mnohdy postačí jen opražení na másle, přidání bylinek a plátku citronu. Pak může jejich chuť lépe vyniknout. K takové úpravě se nabízí přidat rovněž bramborový salát, avšak ten už nebývá tolik mastný (a někdy vůbec).

Ke zmiňovaným mořským rybám určitě zvolte bílá vína, může to být třeba odrůda Chardonnay, například Bramito del Cervo. Servírovat můžete i červené víno.

K dezertu

Těšíte se na závěr alespoň na pár kousků cukroví? Pokud ano, i k němu se můžete sobě či hostům nalít do sklenky další lahodný mok. Například k vanilkovým rohlíčkům bude ladit sladší sekt. K ostatnímu cukroví se hodí polosladká a sladká vína, tokajská vína nebo portské, především Royal Oporto.

Tak a teď zvažte, zda honem rychle půjdete k vánočnímu stromku, nebo si raději dopřejete odpočinek. Alespoň chvíli. Po vydatné večeři by to jistě nebylo od věci. Tedy pokud děti dovolí.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Global Wines
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků