Volný čas

Jak správně otevírat sekt

Sbírání kytiček

Svátek svatého Valentýna už v Česku zdomácněl a vytvořil si své tradice. Jednou z nich je i slavnostní přípitek, pro nějž většina párů volí sekt. Není důvod k obavám, že vám zátka vyletí a třeba i něco rozbije, když se lahev naučíte dobře otevírat.

Bublinky milují chlad

Přestože pospícháte, základem úspěchu je počkat si, až se lahev pořádně vychladí. „Ideální je mít lahev alespoň jeden den ve tmě a v klidu při teplotě 3 až 5 °C. Vyhněte se použití mrazáku, sektu byste tím uštědřili šok a jeho chuť by se po rozmrazení už znovu nerozvinula do všech barev,“ vysvětluje sommelier David Král. Lepší je proto dát bublinky na delší dobu do ledničky než na chvilku do mrazáku. Na horské chatě může ledničku nahradit chladnější předsíň nebo třetí schůdek sklepa odshora, kde ještě nepanují teploty kolem nuly.

Co udělat nejdřív

Otevírání lahve šavlí a podobné „kousky“ raději nechte zkušenějším. Sekt můžete jednoduše a bezpečně otevřít tak, že nejdřív opatrně sejmete vrchní kapsli i drátěnou sponu a lahev nakloníte do úhlu 45 stupňů. To samo o sobě brání předčasnému výbuchu a rozlití sektu. Rukou přitom jistěte korkovou zátku, kdyby chtěla vyletět dříve, než čekáte.

Čím otáčet

Málokdo ví, že otáčíte vždy lahví, nikoliv korkem. Točte s ní tak dlouho, než se korková zátka uvolní. Sekt potom servírujte do sklenek typu flétna, ale ne víc než do půlky,“ dodává sommelier David Král. V úzkých a dlouhých skleničkách totiž bublinky tak rychle nevyprchají, a můžete si je nechat lehce stoupat do hlavy celý večer.

K čemu se hodí

Ne vždy je ale nutné čekat na nějakou významnou příležitost. Sekt si můžete vychutnat kdykoliv. Hodí se ke každému jídlu, ke každé malé oslavě. Stačí několik tréninků a naučíte se ho otevírat na jedničku.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: sommelier David Král
Zdroj fotografií: Shutterstock
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků