Cestování

Jak vybavit lékárničku na cesty

Sbírání kytiček

Blíží se chvíle, kdy zabalíme kufry a vyrazíme za sluníčkem, odpočinkem, dobrodružstvím či poznáním – zkrátka na dovolenou. Na co nesmíme zapomenout?

Seznam věcí, které si budeme balit do kufru, je dlouhý. Kromě cestovních dokladů, plavek, letních šatiček, hydratačního krému a foťáku nesmíme zapomenout na lékárničku. Třeba ji vůbec nebudete potřebovat, ale víte, jak fungují Murphyho zákony. Takže – co sbalit s sebou?

Záleží samozřejmě na tom, kam jedeme a co tam budeme dělat. Jinak se vybavíme do hotelu se službami all-inclusive, jinak na cyklistický výlet po hřebenech hor. V zásadě by vám nemělo chybět základní vybavení.

Obvaz a náplast

Puchýře a odřená kolena či paty – tak to je letní klasika, obzvláště vyrazíme-li na aktivní dovolenou s dětmi. Náplast je nezbytností.  Na cesty zvolte nejlépe voděodolné a předem nastříhané polštářky. Na větší zranění mějte připravený obvaz, ale pozor – vždy musí být ve sterilním obalu. Podívejte se i na lhůtu použitelnosti. Hodí se i kousek vaty či gázové polštářky, jež oceníte při ošetření či odsávání rány.

Dezinfekce

Povrchová zranění je třeba před ošetřením dobře vyčistit a vydezinfikovat.

Léky proti bolesti

Nikdy nevíte, kdy vás přepadne bolest hlavy, zubů nebo zad. Pro tyto případy nezapomeňte přibalit účinná analgetika a antipyretika. Myslete i na to, že se můžete nachladit a potýkat se s bolestí v krku. Pak oceníte sprej či cucavé pastilky, po kterých se vám uleví. 

Zažívací potíže

Stačí ochutnat nějakou místní exotickou specialitu, nebo se napít vody z kohoutku a průjem je na světě. Nezapomeňte na živočišné uhlí nebo Endiaron. Na druhou stranu mnoho lidí trápí na cestách zácpa. Ti pak jistě ocení Gutalax nebo rozpustnou vlákninu Benefibra.

A dále

  • kapky proti kašli a rýmě
  • prostředky proti překyselení žaludku a pálení žáhy
  • zvlhčující oční kapky
  • mast na popáleniny
  • antihistaminikum pro první pomoc při alergické reakci 
  • repelent 

Přibalte si také nůžky, pinzetu, spínací špendlík a trojcípý šátek.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Věra Hájková
Zdroj fotografií: freeimages.com
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků