Cestování

Léto na Slapech: skvělé koupání i výlety na kole

Chcete se vykoupat, trochu pohnout kostrou a mít přírodu za zády i před nosem? Pak vítejte na Slapech, kde si dovolenou určitě užijete.

Veleznámá rekreační oblast ve středních Čechách působí jako magnet na všechny, které baví aktivnější forma odpočinku a chtějí ho strávit v přírodě. Tady totiž můžete obdivovat romantická zákoutí, krásné vyhlídky, skalní stěny a řadu dalších dechberoucích přírodních scenérií. A ještě se vykoupat na mnoha místech, slunit se na písečných nebo travnatých plážích a užít si vodní radovánky, včetně windsurfingu, potápění, plavby na jachtě či na lodi nebo raftu, případně vyzkoušet paddleboard. 

Údolní nádrž si oblíbili také rybáři, údajně patří k místům, který „tiché blázny“ těší úlovky nejen kaprů, ale i sumců, candátů či štik. Zdejší krajina nabízí pěkné pěší výlety i vyjížďky na kole a abyste měli kde složit hlavu, o to se starají zejména kempy a tábořiště rozeseté po obou stranách Vltavy. 

Genius loci 

Zásadním místem určujícím ráz Slap je zdejší přehrada, jedno z vodních děl Vltavské kaskády. Byla vybudovaná v první polovině 50. let, aby přispěla k regulaci toku Vltavy a vyráběla elektřinu, ale lidi dnes více láká, že se její okolí proměnilo v cíl dovolené, víkendu nebo třeba jen výletu. 

Oba břehy Vltavy lemují obce a známá rekreační místa, například jde o Rabyni, Skalici, Ždáň, Měřín, Nebřich, Živohošť. Například ve středisku Stará Živohošť se ubytujete v chatkách a pokojích či apartmánech, kromě jiných služeb tu mají i bazén. Nebo zkuste Marinu & Glamping Nová Živohošť (glampingové stany a karavany) či třeba Juniorcamp. V Autokempu Slapy-Skalice si vyberte, zda přespíte v chatkách, garsoniéře, ve studiu, apartmánu nebo si přivezete stan anebo dorazíte v karavanu. Oblíbený je i Autokemp Ždáň (chaty nebo vaše stany či karavany), u něhož počítejte s písečnou pláží a pozvolným vstupem do vody. 

Z hlavního města na kole i po vodě 

Zdatní cyklisté můžou vyrazit třeba i z Prahy na kolech, přes Vrané nad Vltavou, Jílové u Prahy, Zbořený Kostelec, Týnec nad Sázavou, Netvořice, Slapy, Štěchovice, Davli a zpět do pražského Podolí. Jde o trasu dlouhou asi sto kilometrů. Letošní prázdniny ale komplikuje úplná uzavírka silnice II/102 ve Štěchovicích, nicméně o víkendech si v úseku Slapy – Štěchovice můžete pomoci lodní dopravou (viz níže). A pojedete-li odjinud, možná ani dopad uzavírky nepocítíte. Naopak rodiče s menšími dětmi můžou projet třeba jen okolí obce Slapy, cyklotrasa měří asi 6 kilometrů. A pokud chcete tip na prý nejhezčí cyklovýlet v této lokalitě, doporučuje se vyjet ze zmiňované obce směr romantické údolí říčky Kocáby a pak to vzít zpět, trasa měří asi 16 km. 

Nebo se z hlavního města vydejte po vodě, víkendové plavby jsou tipem na celodenní výlet a počítá se rovněž s přestávkou na koupání. Z Prahy se vyplouvá z Rašínova nábřeží, lze přistoupit i ve Zbraslavi a předposlední zastávkou jsou právě Štěchovice. V létě na Slapech funguje také pravidelná denní linka, která každý den přepravuje výletníky od Slapské přehrady do Nové Živohošti a zpět. 

Lanový park Slapy 

Zabavit se, a ještě udělat něco dobrého pro svou fyzičku můžete také na souši, konkrétně v Lanovém parku Slapy. Nachází se nedaleko tábořiště Nebřich, poblíž se dá také dojet autem. Pokud to tu ještě neznáte, držte se nepřehlédnutelného poznávacího znamení, Živohošťského mostu. V samotném parku se vydovádí snad všechny generace, na výběr je více lanových tras jak pro dospělé, tak i pro děti. 

Hlavně ve zdraví 

Voda je v létě nadmíru lákavá, nikdy však nepřeceňujte svoje síly. Ani při koupání, ani na kánoi, raftu nebo motorovém člunu. A když už se něco stane, ihned volejte Zdravotnickou záchrannou službu (155). Jinak na Slapech aktuálně „operuje“ ZZS Středočeského kraje se svým speciálním člunem. S krajskou záchrankou spolupracuje také Vodní záchranná služba ČČK poskytující předlékařskou první pomoc, technickou pomoc na vodě i na souši a jiné služby (607 962 552). Ale my vám přejeme, abyste jejich zkušeností a profesionálního umu nemuseli vůbec využít. 

Autor: Věra Hájková
Zdroje: www.slapynadvltavou.cz, www.lodnidopravaslapy.cz, paroplavba.cz
Foto: Šárka Paluková Pixabay

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků