Bydlení

Léto nahrává zlodějům: na co pozor

V létě nás čekají vlny veder a obecně platí, že každá větší zátěž na náš organismus nepůsobí dobře. Někdo může reagovat podrážděně až agresivně, jiný zase není tak pozorný jako dříve. Jak to souvisí s problematikou bezpečného příbytku?

Vedro vadí

Letní tropické teploty opravdu nahrávají zlodějům, protože lidé se snaží větrat, jak to jde, a to i přes noc. Pro zloděje pak není často problém najít otevřené okno v přízemí nebo dokonce i otevřené dveře. Pokud k tomu připočteme ještě díky únavě sníženou všímavost o to, co se děje kolem nás, lze říci, že zloději mají podmínky téměř ideální.

Tuto skutečnost potvrzuje i čtenářka Jana: „Přes den jsme doma téměř nevětrali, zato v noci ano. Byla to úleva. Ale jen do do té doby, než nás vykradli. Otevřené okno, byť v prvním patře, udělalo své. Oba jsme s manželem spali, vůbec o tom nevíme.”

Kdy větrat

Okna byste nikdy neměli nechávat otevřené bez dozoru. Ani ne na takzvanou mikroventilaci, protože tím vlastně nahráváte potenciálně nezvané návštěvě. Zloděj může takové okno snadno vypáčit. Nenechte se uchlácholit tím, že nebydlíte v přízemí. Fyzicky zdatný lapka dokáže vylézt několik metrů po hromosvodu. Anebo si u vašeho rodinného domu pomůže žebříkem, který jste nechali na zahradě.

Myslete i na vchodové dveře

Bezpečnostní dveře minimálně třetí bezpečnostní třídy jsou základ. Vzhledem k tomu, že trendem posledních let jsou krádeže za přítomnosti obyvatel, doporučujeme doopravdy důsledně zavírat a zamykat.

Nejde jen o ukradené věci

Navíc nejde jen o ztrátu samotných věcí. Kdo to jednou zažil, ví, jak těžko se pak dokáže vyrovnat právě se samotným faktem krádeže. Uvědomíte si, že váš domov není bezpečný.

Co se tedy vyplatí

Nepodceňovat potenciální nebezpečí a pokusit se ochránit svou domácnost všemi moderními prostředky. Pokud máte opravdu „památeční“ okna či vchodové dveře, nastal nejvyšší čas zamyslet se nad jejich výměnou.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: NEXT
Zdroj fotografií: NEXT

Diskuze: příspěvků