O nutnosti správné činnosti lymfatického systému slýcháme v poslední době mnoho zejména v souvislosti s celulitidou a otoky.
Podle webu my.clevelandclinic.org nese lymfatický systém klíčovou roli při obnově tkání a ochraně těla před nemocemi. V případě nefunkčnosti lymfatického systému dochází k poruchám ve schopnostech transportu a filtrace lymfy. Tím se tělo stává náchylným k nahromadění škodlivých látek, které měly být efektivně vyloučeny. Je důležité si být vědoma těchto souvislostí a věnovat pozornost posílení a udržení optimálního stavu lymfatického systému pro celkové zdraví a pohodu.
Praktické tipy na podporu lymfatického systému
Vědomé dýchání nosem
Je velmi důležité, protože v lidském těle se nachází až třikrát více lymfy než krve, přesto však neexistuje specifický orgán, který by ji pumpoval. Jednoduchým způsobem, jak podpořit tento klíčový systém, je hluboké dýchání. Tímto způsobem můžete vytvořit jakýsi „pumpovací mechanismus“, který usnadňuje lymfatickému systému transport toxinů do krve, čímž následně přispíváte k detoxikaci v játrech, to je velmi důležité nejen pro obličej, ale také pro tělo a mysl.
Pohyb
Pomáhá tělu, ale také je prospěšný pro střeva a zastavuje myšlenky. Věnujte se hlavně pohybu, který vás baví a přináší vám radost. Pravidelné cvičení lymfu rozhýbe. Jaký vliv má právě jóga na lymfu mi vysvětlila lektorka jógy Petra Špindlerová: „Právě jedním z největších benefitů jógy je její vliv na zlepšení lymfatického oběhu v našem těle. Lymfa je tekutina, ale není v těle pumpovaná jako krev. Pohybuje se jiným způsobem. Základ jejího proudění tvoří svaly a jejich kontrakce, tedy pohyb a stačování. A v mnoha pozicích působíme přímo na mízní uzliny.“
Pravidelné lymfatické masáže celého těla
Jsou skvělou prevencí proti křečovým žilám.
Suché kartáčování těla
Vždy je důležité si před suchým kartáčováním otevřít mízní uzliny v podpaží a v tříslech. Masírujte každé ráno celé tělo 1 minutu. Následně se osprchujte. Vytvořila jsem online kurz – Lymfatická terapie pro omlazení obličeje, kde jedna lekce patří právě suchému kartáčování.
Dostatek tekutin
Voda pomáhá filtrovat a zbavovat se toxických a cizích látek, které se nahromadí v těle. „Dostatečný příjem vody je klíčový pro správné fungování lymfatického systému. Pití čisté vody podporuje hydrataci a umožňuje lymfě efektivněji odvádět toxiny a odpadní látky z těla. Doporučuji pravidelný pitný režim rovnoměrně rozložený v rámci dne. Přijmout bychom celkem měli 30-40 ml na kilogram tělesné hmotnosti,“ dodává Monika Rychlovská Tělupilová, nutriční terapeutka.
Správný jídelníček
Lymfatický systém můžeme podpořit různými způsoby. Klíčová je změna jídelníčku. „Pravidelná strava bohatá na méně tučné mléčné výrobky, drůbeží maso, ryby, celozrnné obiloviny, dostatek ovoce a zeleniny podpoří nejen naše tělo, ale má příznivý vliv na celý lymfatický systém. Doporučuji zařadit i moringu, která tělu dodá všechny potřebné látky,“ dodává Monika Rychlovská Tělupilová, nutriční terapeutka.
„Za nejdůležitější považuji zdravé fungování ledvin, močových cest a močového měchýře. Pokud dobře nefunguje vylučovací ústrojí, velmi těžko se rozpohybuje lymfatický systém. Jako další důležitá oblast, co souvisí s lymfatickým systém jsou svaly. Pokud nejsou v kondici, jsou plné toxinů a kyselin, tak lymfa má malou možnost správně fungovat, na mnohých místech tzv. „vazovatí“. Stav ledvin, močových cest a močového měchýře lze podpořit pomocí reflexní terapie. Jakmile jsou ledviny a další v pořádku, je nejlepší čas dát do pohody svaly. Potom již nic nebrání se pustit do detoxikace celého těla a lymfatická masáž bude velkým pomocníkem,“ vyvětluje Bc. Soňa Brandová Mikulová, lektor a reflexní terapeut.
Autor: lektorka face fitness jógy Pavla Skolil