Rodina

Na čem si pochutnají kočky

Určitě máte svou kočku moc rádi, jenže jenom láska ani čas, který s ní trávíte, ji nedokáže nakrmit. Co byste jí tedy měli dopřát, aby si pochutnala zdravě?

Pojďme si nejprve společně s veterinářem MVDr. Leošem Železným připomenout, že potravní chování a zvyky koček nejsou nic jiného než reálný důsledek evoluce. Kočky zkrátka milují maso. Srovnejte si to se psy. Ti byli kdysi hlavně ochránci stád, a proto dostávali speciální potravu. Tak se časem vyvinuli ve všežravce. Ovšem kočkám nikdo nepřisoudil podobnou roli, a proto jsou dodnes masožravci.

Kolik sežere kočka myší?

Látková přeměna koček se přizpůsobila tomu, aby uměla zužitkovat co nejvíce živin z hlodavců, ptáků a ryb. Dokázali byste odhadnout, kolik kočka teoreticky slupne myší, aby neměla hlad? Například zvíře o váze 4 kilogramy by mělo během dne zkonzumovat 4 až 6 myší. Ovšem chlupaté zvířátko není až tak skromné, rovněž loví i ptáky nebo ryby.

Večeře v pohybu

I když se rozplýváte nad malým koťátkem, nezapomeňte, že kočky jsou šelmy. Na čem obrazně řečeno ujíždějí? Na jídle, které se hýbe. Loví však malé kořisti a ty pak sežerou celé. Ovšem i kočky dbají na to, co se v současnosti hodně preferuje také u lidí – potrava musí být čerstvá.

Stolování o samotě

Kočky, které žijí volně v přírodě, loví osamoceně, nemají ani důvod, aby tomu bylo jinak. Proto se tento masožravec nemusí lidově řečeno futrovat. Když mu nabídnete misku s něčím dobrým, sní malou porci. Ovšem to je zase vyrovnané faktem, že k misce se přibližuje velice často, a to i v noci.

Denní dávku krmiva byste měli rozdělit na třetiny. První díl podávejte ráno, druhý a třetí večer. Současně byste ale svému mazlíkovi měli ponechat volný přístup k misce s granulemi. Berte to stejně, jako když vy máte chuť na něco dobrého a jen si sem tam trošku uzobnete. Ani váš mazlík nespořádá příliš mnoho granulí navíc.

Jsou kočky mlsné?

Jak se to vezme. Poznají, jestli potrava obsahuje pro ně potřebné látky, a podle toho si vybírají. Ovšem je třeba připomenout, že jejich organismus nedokáže vytvořit některé důležité složky, tudíž je musí přijímat formou stravy. Kočka potřebuje získat zejména esenciální aminokyseliny včetně taurinu. Ten je pro ni opravdu nepostradatelný, bez něj by oslepla a následně zemřela na zástavu srdce. Tento fakt je samozřejmě výrobcům krmiva už několik desetiletí známý, a proto taurin přidávají do svých výrobků.

Optimální poměry

Uhádnete, jak by vypadal kočičí jídelníček, kdyby si ho mazlíčci sestavovali sami? Vybraly by si stravu, která nabízí 50 procent bílkovin, 40 procent tuků a 10 procent cukrů. Abyste si s tím příliš nelámali hlavu, připomeňme, že skutečně dobré krmivo se tomuto ideálnímu profilu živin co nejvíce přibližuje.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Mars petcare
Zdroj fotografií: Mars petcare
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků