Cestování

Na den do přírody: Hora Kleť, Rozhledna na Senecké hoře, Děvín a CHKO Pálava

Máte rádi jednodenní výlety? Máme pro vás tři tipy na místa, kam můžete vyrazit na jednodenní výlet.

Po návštěvě Českého Krumlova vyrazte na horu Kleť

Věděli jste, že i z Českého Krumlova můžete vyrazit na výšlap? Právě nedaleká Kleť je se svou nadmořskou výškou 1084 metrů nejvyšší horou Blanského lesa. Návštěvníkům poskytuje unikátní rozhled v celém okruhu 360° a z rozhledny lze v případně příznivých podmínek spatřit Alpy. Rozhledna na vrcholu hory patří k nejstarším rozhlednám v Čechách a pojmenována je po svém zakladateli – Josefova věž. Součástí komplexu na vrcholu je i horská chata, která vám nabídne vynikající občerstvení.

Cesta na vrchol: Na Kleť každoročně zavítá několik tisíc turistů z různých koutů regionu a celé České republiky. Doporučujeme vyrazit pěšky přímo z Českého Krumlova.

Přímo u autobusové zastávky Špičák se napojíte na zelenou turistickou stezku, která vás dovede až na vrchol. Zpět pak můžete vyrazit po červené a modré stezce, abyste viděli víc z krajiny Blanského lesa. Na samotný vrcholek vede pro méně zdatné i lanovka dlouhá 1752 metrů, která funguje již od roku 1961.

Délka trasy: 12,6 kilometrů s převýšením 527 metrů

Bonusový tip: Když už budete v Českém Krumlově, zůstaňte o den déle a navštivte státní hradní a zámecký komplex. Zdejší zámek nabízí úchvatný pohled na město. Samotné centrum města vás okouzlí svými úzkými, klikatými uličkami, které jsou plné obchodů, restaurací a umění. Kromě úžasné historie a zajímavé architektury na vás čeká i dobré jídlo a pití.

Nedaleko Prahy: Rozhledna na Senecké hoře

Mezi ty jednodušší výšlapy patří rozhledna na Senecké hoře s nadmořskou výškou 506 metrů. Rozhledna byla otevřená v roce 2015 a její konstrukce je z lepených hranolů s kovovými prvky. Celková výška rozhledny je 21,6 metrů.

Cesta na rozhlednu: Přístup k rozhledně je po nově vybudované asfaltové cestě z města Pavlíkov pro automobily, cyklisty i pěší. V bezprostřední blízkosti rozhledny je vybudováno i malé parkoviště. V budoucnu se plánuje vybudovat také pěší a cyklistický přístup z nedaleké obce Senec, ležící asi 1,5 km severozápadně od rozhledny.

Bonusový tip: Nedaleká stezka v okolí Pavlíkova potěší zejména všechny cyklonadšence. Krásných 20 kilometrů vede z Pavlíkova kolem Pavlíkovských vršků, kolem Kohoutova Mlýna, Ryšín do Pustovět a dále přes Všetaty zpět do Pavlíkova.

Srdcovka, kterou si zamilujete: Děvín a CHKO Pálava

Děvín je nejvyšším vrcholem Pavlovských vrchů a součástí CHKO Pálava. Pálava tedy není jen pojmenování oblíbené odrůdy bílého vína, ale oblast, kterou rozhodně stojí za to navštívit. Procházet se vinicemi, koupat se ve vodní nádrži Nové Mlýny a na celou tuto nádheru shlížet z výšky Dívčích hradů. Nezní to jako sen? Děvín se vypíná nad Novomlýnskou nádrží a jedná se o podlouhlý hřeben se dvěma vrcholy ve výšce okolo 550 m. n. m. Na vyšším vrcholu se nachází televizní vysílač a na nižším zřícenina hradu Děvičky (Dívčí hrady). Celá oblast Pavlovských vrchů je až k Mikulovu protkaná turistickými stezkami, takže si zde určitě vyberete. 

Cesta na vrchol: Přímo přes Děvín vede červeně značená turistická cesta mezi obcemi Klentnice a Dolní Věstonice, kterou kopíruje i naučná stezka. Na samotný vrchol vede zeleně značená odbočka z naučné stezky, která začíná v obci Pavlov.

Délka trasy: Procházka z Dolních Věstonic přes Děvín do Kletnice a zpět přes Horní Věstonice měří krásných 12 km s převýšením 456 metrů.

Bonusový tip: Naplánujte si výlet s přespáním a večer navštivte některý z domácích vinných sklípků v Pavlově nebo Dolních Věstonicích.

Připravila: Katka Soušková

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Zdroj informací: Flixbus
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků