Cestování

Na den do přírody: zážitkový výšlap na vyhlídku Diana a Ještěd

Mezi jedny z nejatraktivnějších turistických cílů v Česku bezesporu patří rozhledny. Vybrali jsme pro vás některá z míst, kam můžete vyrazit na jednodenní výlet, a výšlap na rozhlednu spojit s procházkou po turistické stezce nebo s návštěvou ZOO.

Karlovy Vary jako na dlani: Navštivte vyhlídku Diana

Karlovy Vary jsou známé pro své léčivé prameny, chutné karlovarské oplatky a mezinárodní filmový festival. Západočeské město však nabízí mnohem více, než jen odpočinkový wellness víkend! Pokud toužíte po aktivním odpočinku v přírodě, naplánujte si výlet na rozhlednu Diana, kde se vám naskytne výhled na celé lázeňské město. Ve výletním areálu Diana na vás čeká nejen panoramatický výhled, navštívit můžete i unikátní motýlí dům, mini zoo a děti jistě bude bavit venkovní dětské hřiště. Součástí areálu je historická výletní restaurace či stánek se suvenýry.

Cesta na rozhlednu: 

Naučné stezky vedou z centra Karlových Varů a protkaný je jimi celý lázeňský les. Vyšlápnout si můžete na kopec po žluté stezce přímo od Vřídelní kolonády. Cestou se vám naskytnou krásné výhledy z vyhlídek Kristýna, Petra Velikého nebo Jeleního skoku a vyfotit se můžete se sochou Kamzíka.

Druhá trasa vede po modré a začíná u Mírového náměstí před hotelem Pupp. Zde se nachází také spodní stanoviště lanové dráhy pro ty, co si chtějí kopec sejít spíš dolů. Pokud si chcete výšlap prodloužit na celý den, můžete pokračovat po modré nebo zelené stezce až k Doubské hoře a sejít dole k zámečku Doubí.

Délka trasy: 3 kilometry s převýšením 199 metrů je to na vyhlídku Diana a zpět do města, při procházce až do Doubí a zpět do na hlavní kolonádu je to necelých 13 km a 391 metrů převýšení

Bonusový tip: 

V Karlových Varech naleznete celkem 16 pramenů, přičemž za 17. je považován nápoj Becherovka. Zdejší minerálku si nejlépe vychutnáte z typických lázeňských pohárků. Popíjení vám zpříjemní pět kolonád a nespočet malebných altánků.

Ještěd u Liberce: jednodenní výšlap pro náročné

Jihozápadně od Liberce se nachází nejvyšší vrchol Ještědsko-kozákovského hřbetu – Ještěd. Na jeho vrcholu najdete televizní vysílač, jaký jistě znáte z obrázků českých panoramat, a také hotel a restaurace, kde se můžete za odměnu po namáhavém výšlapu občerstvit. Díky osamělosti hory se z Ještědu nabízejí daleké výhledy na celou polovinu Čech. Severním směrem za příznivých podmínek uvidíte daleko do Německa a Polska, východněji pak na Jizerské hory, Krkonoše a Orlické hory. Jižním směrem jsou za pěkného počasí vidět Železné hory, jihozápadně lze spatřit Polabí, Prahu, Brdy a Křivoklátskou vrchovinu. Západně pak České středohoří a při perfektní viditelnosti Doupovské hory a Krušné hory. 

Cesta na vrchol: 

Výchozím bodem pro výšlap je město Liberec. K samotnému vrcholu je možné se dostat pěšky. Pro pěší výstup začíná trasa v Horním Hanychově u konečné zastávky tramvaje a míří po modře značené turistické trase vzhůru. Přejdete silnici na Ještěd a cesta vás přivede na rozcestí Nad Výpřeží. Pak stoupáte souběžně s červeně značenou trasou k vrcholu Ještědu. 

Délka trasy: 4,5 kilometru s převýšením 450 metrů 

Bonusový tip: 

V Liberci se nachází nejstarší zoologická zahrada na území bývalého Československa a známá je chovem bílé formy tygra indického. Mezi další vzácné chované druhy v liberecké zoo patří panda červená, slon indický, sob karelský, mnoho druhů opů, surikata, krajta mřížkovaná i čtyři největší druhy evropských sov. 

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: Flixbus
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků