Domácnost

Nákup nové myčky: na co si dát pozor

Sbírání kytiček

Už vás nebaví umývat nádobí v ruce a rodinný rozpočet dovoluje nákup nové myčky? Poradíme vám, co byste měli vědět předem.

Vestavná, nebo volně stojící?

Dobrá zpráva pro začátek: co do účinnosti nebo funkcí se tyto typy myček neliší. Je tedy jen na vás, a patrně i na prostoru vaší kuchyně, kterému spotřebiči dáte přednost.

Jak by měla být velká?

Úzké myčky bývají o šířce 45 cm, hodí se pro jedno nebo dvoučlenné domácnosti a jejich kapacita je většinou do 10 sad nádobí. Vícečlenné rodiny spíše využijí myčku o šířce 60 cm, která zvládne až 14 sad nádobí. A pokud hledáte řešení na chalupu nebo do minikuchyně, poohlédněte se po takzvané kompaktní myčce. Může mít například rozměry 45 x 55 x 50, s kapacitou kolem 6 sad nádobí a umístit ji můžete kamkoliv, kde je k dispozici připojení na vodu a odpad, třeba i na kuchyňskou desku.

Jak by měla být vybavená?

Nejprve zvažte, jak často vaříte, kolik nádobí zašpiníte a zda mnohé nabízené funkce opravdu využijete.

Programy pro různé typy nádobí

Pro hodně zašpiněné talíře a hrnce, pro mytí poloviční náplně běžně špinavého nádobí, pro šetrné mytí a podobně. Některé spotřebiče umožňují mýt ve stejnou dobu křehké nádobí v horním koši a silněji zašpiněné, třeba pánve, v koši spodním. Samozřejmostí je i funkce odloženého startu, například na dobu, kdy je elektrická energie levnější.

Chytré senzory

Automaticky stanoví úroveň zašpinění a následně regulují množství vody, tlak trysek, teplotu a délku mycího cyklu.

Vychytávky

Elektronický ukazatel nedostatku soli a leštidla, takzvané Aqua Stop nebo Water Control funkce (zabraňují škodám způsobeným přetečením a únikem vody), počet filtrů na zachycení nečistot (3 a více).

Hlučnost spotřebiče

Řada myček při práci vydává kolem pouhých 40 dB, což je srovnatelné například s tlumeným hovorem nebo běžným malým ruchem v bytě, takže je můžete spustit třeba i v noci.

Může myčka šetřit?

Kromě nižších nákladů na energii a vodu samozřejmě lze počítat i s šetřením za ohřev vody.
Uvádí se, že při jednom mytí nádobí pod tekoucí vodou spotřebujete zhruba 30 litrů vody, kdežto úsporným myčkám při běžných mycích cyklech stačí přibližně polovina, i méně. Porovnejte si: myčka zvládne najednou více nádobí, takže ji stačí mnohdy zapnout jednou denně, kdežto ve dřezu ho patrně umývate častěji.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: https://www.indesit.cz/, Hotpoint
Zdroj fotografií: Hotpoint
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků