Bydlení

Jak vybrat novou postel

Přestože kvalitní postel patří k základnímu vybavení každé domácnosti, mnohdy ji při nákupu podceňujeme. Na co byste měli myslet, až se příště vydáte do obchodu?

V posteli v průměru strávíme třetinu života, už proto bychom se při jejím výběru neměli nijak unáhlovat. Navíc vám tento kus nábytku má dobře sloužit pěknou řádku let.

Vzhled a funkčnost

Málokdo by se chtěl v ložnici dívat na postel, která nevypadá dobře, to je fakt. Ale design by nikdy neměl převážit nad funkčností. Nedejte na módní vlny. Postel si vybírejte zejména s ohledem na pohodlí, které nabízí. Mslete také na snadnou údržbu.

Jak by měla být velká

Rozměr postele byste měli volit podle individuálního charakteru svého spánku a prostoru, který při něm potřebujete. Záleží tedy na tom, co je vám pohodlné. Jak moc se v noci převalujete a to samé platí i pro prostor partnera. Vyhnete se tak nočnímu okopávání i bitvě o svou polovinu postele. Obecně platí, že ke své výšce byste měli připočítat asi 25 cm. Za optimální šířku lůžka se považuje 100 cm, u dvojlůžka pak 160 cm.

Kde ji pořídit

Nechce se vám běhat po obchodech a porovnávat, která postel bude pro vás nejvhodnější? Nemusíte. Nejprve si prohlédněte webové stránky prodejců a ujasněte si svou volbu. Až pak cíleně zamiřte do konkrétních prodejen. Proč je to důležité? Pořídit si postel přes e-shop je sice pohodlné, ale z fotografie nepoznáte, jak kvalitně je vyrobená, nemůžete si sáhnout na použité materiály, ani si ji nevyzkoušíte. Zkoušení navíc není otázkou minuty. Správně byste si měli na postel lehnout a několikrát se převalit, přesně do těch poloh, jež jsou pro vás příjemné.

Kontinentální varianta

Kromě tradičních postelí jsou i u nás k mání takzvané kontinentální postele, jejichž výška společně s matrací převyšuje 60 cm (viz foto). Vyšší postel nabízí řadu výhod. Jednak se z ní lépe vstává, což ocení nejen starší generace.

K matraci patří topper

Každou postel je třeba doplnit matrací, která společně s roštem představuje základ kvalitního spánku, samozřejmě také podporuje správné zakřivené páteře. Dnes se matrace čím dál častěji doplňuje takzvaným topperem, což je jen jiné označení pro svrchní podložku o tloušťce několika centimetrů. Topper šetří samotnou matraci, odvádí vlhkost z těla, zaručuje prodyšnost a přirozenou teplotu.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Johann Malle
Zdroj fotografií: Johann Malle

Diskuze: příspěvků