Cestování

Tip na výlet: Dolní Rakousko na kole po trase bývalé železnice

Vydejte se se poznat Dolní Rakousko v sedle kola, po trasách bývalých železničních tratí cyklistické stezky Thayarunde patřící pod region Waldviertel. Pečlivě upravená a nenáročná přeshraniční trasa vás na téměř 111 kilometrech provede klidnými lesy, podél průzračně čisté řeky i kolem romantických památek.

Téměř polovina cyklostezky Thayarunde vede po nových a udržovaných asfaltových trasách v místech zrušených železničních tratí. Na kole projedete malebnou krajinu, která se kdysi musela kvůli vlakům upravit a vyrovnat. Důvod je prostý, mohutné parní lokomotivy nebyly schopné zvládnout výrazná stoupání. Krajina proto změnila svůj charakter a výsledkem je dnes nenáročná trasa, s maximálním stoupáním tři procenta, nabízející cyklistickou dovolenou vhodnou i pro ty nejmenší cyklisty.

Trasa

Trasa míří z Göpfritzu an der Wild, Groß Siegharts, přes české Slavonice, dále přes Windigsteig nebo Dietmanns a Groß Siegharts a zase zpět do Göpfritzu an der Wild. Úsek mezi Rakouskem a Českou republikou vede cyklistické nadšence kolem mnoha přírodních i kulturních klenotů. Jedním z nich je rozlehlý hrad Rabbs, romantická zřícenina Kollmitz nebo přírodní park Dobersberg, který je známý svou divokou kapradinovou soutěskou a nevídanými skalními útvary.

Na českém úseku trasy budete projíždět renesančním městečkem Slavonice, které přímo vybízí k zastavení se a načerpání sil i tamní klidné atmosféry. Jestli potřebujete ještě více relaxace, odpočiňte si na některém z koupališť či menších pláží kolem řeky Dyje, která vám v době horkých letní dnů poskytne i příjemné osvěžení. Celou trasu lemují divoké ovocné keře a stromy nabízející v letním a pozimním období zastávku s chutnou svačinou.

Obecné informace o cyklostezce:

• Obtížnost: lehká
• Délka: 111 km
• Doba jízdy: cca 8 h
• Stoupání: 473 výšk. m | Klesání: 473 výšk. m
• Nejnižší bod: 402 m | Nejvyšší bod: 592 m

Připravila: Katka Soušková

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Zdroj informací: waldviertel.at
Zdroj fotografií: Waldvierte

Diskuze: příspěvků