Sedavý způsob života mnohých z nás má bohužel velký podíl i na zvyšujícím se výskytu žilních onemocnění. Mezi první příznaky, že se něco děje, patří pocit těžkých nohou, bolest, tlak, otoky, mravenčení a třeba i noční křeče.

Co nám nejvíce škodí?

Dlouhodobé sezení (v kanceláři, úředníci, pokladní…), dlouhodobé stání (číšníci, kuchaři, kadeřnice, zubaři…), nadváha, kouření, konzumace alkoholu, užívání hormonální antikoncepce, těsné oblečení a nedostatečný pitný režim.

Dochází tak ke zhoršenému žilnímu návratu směrem k srdci, což vyvolává vyšší žilní tlak, tekutiny neodchází, ale hromadí se v okolních tkáních, dochází ke zhoršení výživy buněk, špatné obnově a regeneraci tkání, poruchám na kůži. Pokud se situace neřeší, nekompenzuje, postupně s věkem se mohou přidat závažnější projevy žilních onemocnění. (Pozn. v některých případech otoky ukazují na špatné fungování ledvin nebo/a srdce. Pokud máte déletrvající problémy, rozhodně se obraťte na svého ošetřujícího lékaře!)


Jaká máme k dispozici preventivní opatření, když se navzdory pracovním stereotypům nechceme žilního onemocnění dočkat?


nošení kompresních podpůrných punčoch/podkolenek (alespoň na část dne) – standardní nabídku lze pořídit v prodejnách zdravotních potřeb, nicméně nově se na trhu objevují podkolenky z funkčního prodyšného materiálu, které mají stejné kompresní vlastnosti (tj. druhá kompresní třída). To znamená, že jejich nošení je příjemnější a zároveň splňují požadavky na funkčnost, což velmi vyhovuje zejména sportovcům
kompenzace – pohybová aktivita (zvýší se srdeční pumpa, která je nejlepším „ředitelem“ pro zvýšení cirkulace oběma směry a další výraznou pomocí je práce svalů dolních končetin rovněž stimulující pohyb tekutin v tkáních) – např. mírná cyklistika, svižná chůze, plavání (nikoliv však silové sporty!)
polohování nohou do zvýšené pozice nebo alespoň omezovat ohnutí v podkolení (tj. raději natažené nohy, hlídat si nežádoucí stereotyp „noha přes nohu“)
dodržování pitného režimu – snižujeme hustotu krve – působíme preventivně proti případnému srážení
kontrola hmotnosti
vyvarovat se těsné obuvi a používat (alespoň pod stolem) zdravotní obuv
střídavé sprchování teplou a studenou vodou a to i ráno před odchodem do práce
dopřávat si „žilní gymnastiku“:
o kroužení v kotnících i v kolenou
o výpony na špičky a zhoupnutí zpět na paty
o roztahování všech prstů na nohou od sebe a zase jejich prudké stažení k sobě
o pohrávání si pod stolem s „plastovým ježkem“ ze zdravotních potřeb
o chození po vnitřní a vnější straně chodidla
o v lehu na zádech (to asi až doma večer) „jízda na kole“ s propínáním do špičky a střídám do flexe a protahováním zadní strany končetiny).

„Mnohými uvedenými opatřeními velmi často pomáhám svým klientům a to jak v rámci pravidelné pohybové aktivity, tak ve smyslu snižování hmotnosti díky řízenému jídelníčku, popř. i v rámci detoxikačních kúr, kde pracujeme nejen s žilním, ale s celým oběhovým a lymfatickým systémem. „

Autor: Radka Krejčová
Foto: iStock
14. 8. 2015
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.


Diskuze: příspěvků