Zdraví

Jak na otoky nohou: pomůže pravidelný pohyb i žilní gymnastika

Sbírání kytiček

Sedavý způsob života mnohých z nás má bohužel velký podíl i na zvyšujícím se výskytu žilních onemocnění. Mezi první příznaky, že se něco děje, patří pocit těžkých nohou, bolest, tlak, otoky, mravenčení a třeba i noční křeče.

Co nám nejvíce škodí

Podle webu webmd.com je to dlouhodobé sezení (v kanceláři, úředníci, pokladní), dlouhodobé stání (číšníci, kuchaři, kadeřnice, zubaři), nadváha, kouření, konzumace alkoholu, užívání hormonální antikoncepce, těsné oblečení a nedostatečný pitný režim.

Dochází tak ke zhoršenému žilnímu návratu směrem k srdci, což vyvolává vyšší žilní tlak, tekutiny neodchází, ale hromadí se v okolních tkáních, dochází ke zhoršení výživy buněk, špatné obnově a regeneraci tkání, poruchám na kůži. Pokud se situace neřeší, nekompenzuje, postupně s věkem se mohou přidat závažnější projevy žilních onemocnění.

Prevence

Podle webu webmd.com je dobré dodržovat několik preventivních opatření.

Pravidelný pohyb

Základní prevenci představuje pravidelný pohyb, polohování dolních končetin a dostatek tekutin. Kdo v práci většinu času sedí nebo stojí na místě, měl by se minimálně jednou za hodinu trochu projít a protáhnout. Pokud to nelze, cvičte, ostatně kroužit nohama v kotnících nebo hýbat s prsty u nohou se dá kdekoliv. Důležitá je i vzdušná obuv a při sezení nedávat nohu přes nohu.

Nošení kompresních podpůrných punčoch/podkolenek

Standardní nabídku lze pořídit v prodejnách zdravotních potřeb, nicméně nově se na trhu objevují podkolenky z funkčního prodyšného materiálu, které mají stejné kompresní vlastnosti (tj. druhá kompresní třída). To znamená, že jejich nošení je příjemnější a zároveň splňují požadavky na funkčnost, což velmi vyhovuje zejména sportovcům.

Polohování nohou do zvýšené pozice nebo alespoň omezovat ohnutí v podkolení

Raději natažené nohy, hlídat si nežádoucí stereotyp „noha přes nohu“)

Dodržování pitného režimu

Snižujeme hustotu krve – působíme preventivně proti případnému srážení

Žilní gymnastika

  • kroužení v kotnících i v kolenou
  • výpony na špičky a zhoupnutí zpět na paty
  • roztahování všech prstů na nohou od sebe a zase jejich prudké stažení k sobě
  • pohrávání si pod stolem s „plastovým ježkem“ ze zdravotních potřeb
  • chození po vnitřní a vnější straně chodidla
  • v lehu na zádech (to asi až doma večer) „jízda na kole“ s propínáním do špičky a střídám do flexe a protahováním zadní strany končetiny.

Autor: Radka Krejčová

Zdroj informací: www.webmd.com/dvt/why-legs-puffy, www.nhs.uk/conditions/oedema/
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků