Zdraví

Jak v zimě omezit otoky nohou? Vyzkoušejte naše doporučení!

Není pravda, že nateklé dolní končetiny jsou výhradním projevem teplých letních dnů, potrápit vás můžou i v zimě. Na co si dát pozor?

Špatné proudění krve v žilách může negativně ovlivnit také dlouhé stání či sezení a nošení těsného oblečení, případně nevhodná obuv, vadí rovněž některé zimní sporty. 

Skinny kalhoty nejsou pro každou 

V posledních letech patří mezi vychytané kousky nejen dámského šatníku. Skinny neboli úzké obepnuté kalhoty lichotí štíhlým nohám, ale současně omezují krevní oběh, což otoky ještě zhorší. Několikahodinové nošení těsných kalhot tak může vést ke ztrátě citlivosti nohou, zvyšovat riziko žilní trombózy a v některých případech dokonce hrozí i poškození nervů. Pokud vás otoky a bolesti nohou často trápí, raději noste volné a vzdušné kalhoty, a totéž by mělo platit také pro spodní prádlo. 

3x o botách 

Zhruba polovina zaměstnanců se v České republice v kanceláři přezouvá. Pokud vás trápí problémy s otoky nohou nebo křečové žíly, a vaše profese nemá striktně předepsanou pracovní obuv, přezouvejte se také. A to do pohodlných, volnějších bot, aby chodidla a prsty měly více prostoru. Střídáním obuvi se rovněž lze vyhnout nebo alespoň výrazně eliminovat vznik plísní. A protože v práci trávíte hodně času, investujte do kvalitních bot. Snažte se vybírat takové, které se přizpůsobí tvaru vašich nohou. Kožené botky nejsou v tomto případě nějaký rozmar, nýbrž logickou volbou. Máte-li nižší nožní klenbu, nechte si od lékaře doporučit vhodné ortopedické vložky do bot. 


Máte rády plesy a společenské akce, o které není v zimě nouze? Trápí-li vás často otoky, měly byste volit botky na nízkých podpatcích, a to do 3 cm. Vysoké kramflíčky způsobují špatné postavení nohou a snižují výkon svalově-žilní pumpy. Při dlouhém stání v příliš vysokých podpatcích padá veškerá váha na špičku a prsty nohou, což omezuje proudění žilní krve. Ta se zadržuje v dolních končetinách a můžou vzniknout žilní městky. 


Zimní sporty ano, ale jen některé 

Ty, které trpí křečovými žilami, by se měly vyhnout klasickému lyžování, kdy celá váha těla spočívá na nohách, jež jsou po celou dobu fixované v holeni v jedné poloze. Nic horšího si pro zpomalený žilní odtok asi nelze vymyslet, zvyšuje se riziko trombózy. Totéž platí i pro snowboard. Pokud si chcete užít zimní sporty, vyměňte lyže a snowboard za běžky. Díky nízkým botám budete mít dostatek prostoru pro pohyb a navíc vám tato aktivita pomůže zamezit rozvoji křečových žil. A k dobré náladě dokáže také přispět. 


Doporučujeme V případě jakýchkoliv problémů neotálejte a navštivte lékaře, který vyhodnotí závažnost problému a stanoví správný postup léčby. 


Více informací se dozvíte na www.zilniporadna.cz.


Připravila: Marcela
Foto: freeimages


Diskuze: příspěvků