Zdraví

Pečivo do našeho jídelníčku patří. Ale…

Sbírání kytiček

Čím dál pestřejší nabídka pekárenských výrobků láká k ochutnání. Včetně pečiva. Pochutnejte si na něm, ale střídejte jednotlivé druhy a dodržujte pravidlo – pečivo se má konzumovat s mírou.

Na všem se dají najít pozitiva, stejně jako negativa. A pečivo není výjimkou. Podle Tamary Starnovské z Fóra zdravé výživy je pečivo zdrojem zejména takzvaných rychlých sacharidů a mnohdy i významného množství soli, ale v některých případech také zásobárnou důležitých vitaminů, minerálních látek a vlákniny. Ovšem jiné druhy zase můžou poskytovat větší množství cukru a tuku a ne vždy optimální složení jednotlivých živin.


Je, či není pečivo „in“?

Nejrůznější výživové směry a trendy tu více, tu méně nabádají, abyste konzumaci pečiva omezili, či dokonce zcela vyloučili. „Sacharidy jsou ale pro váš organismus hlavním zdrojem snadno dostupné energie. Je důležité, aby jejich zdroje ve stravě zůstaly. Nelze říci, že například večer není vhodné konzumovat žádné sacharidy. Sacharidy nejsou obsaženy jen v pečivu, jejich zdrojem jsou i přílohy (například brambory, těstoviny, rýže). V rámci pestré, správně kombinované stravy je pečivo logickou součástí jídelníčku – pokud ho nenahradíte obilnými kašemi či plackami,“ připomíná odbornice.

Někdy si myslíme, že když pečivo vyškrtneme z jídelníčku, prospějeme svému zdraví. Co je pravda? Pokud jste ho donedávna konzumovali hojně a nyní ho radikálně omezíte, či vůbec přestanete jíst, vaše dřívější obtíže v podobě bolestí břicha či nadýmání se výrazně eliminují, případně zmizí. Ovšem druhá strana této mince říká: obtíže nezpůsobovalo jen pečivo, nýbrž obecně špatné složení vaší stravy s vysokým podílem sacharidů.


Zdravotní okénko

„Z pohledu zásad zdravé životosprávy je žádoucí preferovat pečivo tmavé celozrnné, z důvodu vyšší biologické hodnoty (vitaminy, minerální látky, vláknina), ale také pro vyšší sytící efekt. Mějte na paměti, že pečivo je – mimo jiné – výrazným zdrojem soli ve stravě, jde až o jednu třetinu spotřeby soli, připomíná Tamara Starnovská.
Na co ještě myslet? Na dobu, kdy křupavý rohlík, housku nebo třeba ci roissant baštíte. Například večeři v podobě sladkého croissantu s kakaem by vám výživoví specialisté určitě nedoporučili, ale když si tuhle kombinaci, doplněnou nejlépe ovocem, nebo jogurtem, dáte občas k snídani, vadit to nebude.


Diety nikoliv pro krásu

„Snad nejčastěji se pečivo skloňuje v souvislosti s bezlepkovou dietou, která se často vnímá jako vhodná na hubnutí. Což je ovšem mylná představa, protože i při dodržování bezlepkové stravy lze tloustnout. V této souvislosti upřesněme, že dieta je odborný termín označující léčebnou výživu a s redukčním stravováním nemá nic společného,“ říká Tamara Starnovská.
Podle ní se v léčebných dietách pečivo využívá různě, někdy je třeba vsadit na druh například s vyšším podílem vlákniny. „Vyšší podíl vlákniny v pečivu ovlivňuje glykemický index, který hraje důležitou roli ve stravě diabetika, ale i těhotných,“ uvádí odbornice.


Pět tipů pro každého

  1. Méně je více: Menší rohlíky a tenčí plátky chleba vám prospějí.
  2. Složení je zásadní: Do zdravého jídelníčku patří hlavně pečivo z žitné mouky, případně z žitno-pšeničné mouky. A to, které je vyrobené z pšeničné mouky, jezte skutečně jen občas.
  3. Celozrnné je zdravé: Pečivo a chleba, obsahující 80 procent celozrnných obilovin, lze označovat jako celozrnné.
  4. Změna je život: Střídejte druhy, samozřejmě s ohledem na svůj zdravotní stav i hmotnost. A při fyzicky náročnějších aktivitách klidně přidejte i sladké pečivo.
  5. Samotné raději ne: Doplňujte ho zdroji bílkovin.

 

Připravila: Marcela
Foto: free images
5. 8. 2015

 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků