Cestování

Tip na výlet: Salzburg

Je to město, které spojuje historii, vážnou hudbu i moderní umění. Můžete si vyjít na večeři při svíčkách, vyrazit na výlet na kole zámeckou alejí a shlédnout vodní hrátky nebo třeba vyšlápnout na jeden z alpských  vrcholů.

Salzburg patří k bezesporu nejkrásnějším rakouským městům. Zvláště pokud máte rádi historii, toulání se romantickými uličkami, posezení v kavárnách s dobrou kávou, ale také poznávání různých architektonických skvostů, nádherných palácových rozkvetlých zahrad či prozkoumávání malých zajímavých obchůdků s místními delikatesami.

Dýchne na vás historie

Rozhodně začněte na pevnosti Hohensalzburg z 11. století, která se tyčí nad městem. Vidět je už zdaleka a její komplex patří k nejkrásnějším a nejzajímavějším v Evropě. Můžete si zde prohlédnout knížecí komnaty i hradní muzeum. Z hradeb věží je pak nádherný výhled do celého kraje, zvláště pak na vrcholky hor. Na pevnost se dostanete lanovkou. Z ní pak dolů doporučujeme procházku lesem po hřebenu až k místnímu muzeu umění a sjet pak výtahem ve skále opět dolů do starého města. Rovnou se ocitnete v nádherné starobylé nákupní uličce se zajímavými vývěsními štíty tzv. Getreidegasse (Obilné uličce), kde se také nachází Mozartův rodný dům. Odtud dojdete na náměstí, kde se nacházejí jak muzea, tak Salszburský chrám, Františkánský kostel nebo klášterní komplex Sv. Petra. Odtud se pak můžete vydat po cyklostezce podél vody s výhledem na staré město až k zahradám zámku Mirabell.

Nenechte si ujít

Z centra se na kole dostanete stoletou alejí na záměk Hellbrunn. Zde stojí za to nejen prohlídka zámku, ale také speciální vodní hry v zahradách, které fungují pouze na pohonu vody. Zpět do města se můžete vrátit třeba lodí a pokud budete mít štěstí, pak vám kapitán ukáže, jak se s lodí tančí valčík.

Hangár 7 je taková moderní specialitka, která se bude líbit zejména mužům. Najdou zde totiž originály sportovních vozů formule, letadla, vrtulníky, stíhačky a malá či větší letadla. Navíc jsou všechny schopny provozu. A ještě jedna zajímavost, v Hangáru 7 najdete také jednu z nejlepších evropských restaurací Ikarus.

No a pokud ještě nebudete mít dost, pak se vydejte kousek za město a vyjeďte lanovkou na Untersberg, který svou výškou o něco převyšuje naši Sněžku. Na horní stanici lanovky se vám otevře úchvatný výhled na celé Salzburské údolí, ale také na okolní hory a ledovce. Pokud nechcete jet lanovkou, na vrcholek hory vyšplháte po svých. Z horní stanice lanovky se pak ještě můžete vydat po horském hřebeni k hostinci Hochalm, kde můžete ochutnat domácí salzburské speciality.

Salzburské speciality

Mozartovy koule: ty pravé jsou modré se stříbrným obalem a shánějte se po nich ve Fürstových cukrárnách. Jsou ručně vyráběné z vynikající tmavé čokolády, pistáciového marcipánu a nejjemnějšího nugátového krému.

Salzburský nok: nadýchaný obláček našlehané pěny s ovocem, který ovšem nezvládne sníst jeden člověk.

Připravila: Eva Čopíková

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Zdroj informací: www.salzburg.info
Zdroj fotografií: Eva Čopíková

Diskuze: příspěvků