Zdraví

Pozor na velikonoční přejídání

Sbírání kytiček

Velikonocům předchází čtyřicetidenní přípravná doba postní. Po čase masopustního veselí totiž chtěli naši předkové ulevit tělu od všech těžkých a masitých jídel, jež spořádali během vánočních svátků. Pro sedláky měl navíc půst i ryze pragmatický důvod – po zimě se zásoby potravy ztenčily a střídmým jídelníčkem se ušetřilo.

Během velikonočního půstu se nesmělo jíst maso ani živočišné tuky. Jedla se kaše z kopřiv, šťovíková omáčka, pučálka – naklíčený opražený hrách různě ochucený, obilná zrna vyjmutá z upražených klasů a znovu upražená a omáčky ze sušených hub. O co bylo toto jídlo chudší, o to víc se prohýbal sváteční stůl. Hlavně v chudších rodinách nahradila kvalitu kvantita a přejídání nebylo výjimkou.

A dnes? Většina lidí nenechá tělo odpočinout ani po Vánocích a střídmost jim nic neříká. Velikonoce jsou jen další omluvou za přejídání a tvorbu „zásob na další rok“. Velikonoční tabule to není jen mazanec, beránek a vejce. A to má vejce energetickou hodnotu 340 kJ, 250 g mazance může obsahovat až 4 000 kJ a stejné množství beránka okolo 3 500 kJ. Stůl se však prohýbá pod tíhou masitých a tučných pokrmů, jejichž energetická hodnota je mnohem vyšší. A když máte na Velikonoce „velké oči“ a nedokážete odolat všem dobrotám, můžete docílit celé řady zažívacích potíží. Jednou z nich je pálení žáhy.

Jak se vyhnout pálení žáhy

  1. Pro úpravu jídel je lepší dušení a vaření než pečení a smažení. Dejte přednost zelenině, ale připravujte ji šetrným způsobem, aby se zachovaly vitaminy, minerály a jiné zdravé látky, které obsahuje.
  2. Nepřejídejte se, nejezte hltavě a sousto v ústech pořádně rozžvýkejte a prosliňte. Jinak přinutíte žaludek, aby produkoval nejen více kyselin, ale mnohem silnějších. Pak se nedivte, že máte jícen „v jednom ohni“.
  3. Vyhněte se konzumaci kyselinotvorných potravin. Na jejich strávení je potřeba větší množství kyselin – maso, uzeniny, máslo, sýry, bílý rafinovaný cukr, zmrzlina, čokoláda, burské oříšky, vaječný žloutek a další. Samozřejmě byste se měli vyvarovat nadměrné konzumaci alkoholu a jídel, o kterých víte, že vám způsobují obtíže.
  4. Dejte přednost neperlivým nápojům. Perlivé vedou k rozšiřování žaludku a způsobují, že se obsah žaludku vrací do jícnu.
  5. Zajistěte tělu dostatek hořčin, aby se v těle lépe rozkládaly tuky.
  6. Nejezte těsně před ulehnutím. Potrava v žaludku ve vodorovné poloze může snadněji dráždit oblast dolní části jícnu.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.healthline.com/nutrition/heartburn-acid-reflux-remedies
Zdroj fotografií: Dr. Oetker
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků