Výhody soužití dětí a domácích mazlíčků

Prosí vás vaše dítě, abyste mu pořídili nějaké zvířátko? Chystáte se mu ho koupit? Nejčastěji chtějí děti pejska. Méně náročnější jsou třeba morčata.

Výhody soužití dětí a domácích mazlíčků Foto: Pixabay
Zobrazit fotografii v galerii

Zvířata pomáhají dětem v přirozeném motorickém i citovém vývoji, učí je zodpovědnosti a zklidňují hyperaktivní neposedy. Jsou ideálním parťákem dětí s ADHD a stejně blahodárně působí také na psychiku dospělých. Děti si nejčastěji přejí pejska.


Pozitivní vliv psů na děti i dospělé funguje hned na několika úrovních. První je citová, kdy člověka naplňuje hlazení, mazlení a komunikace se psem. Druhá rozumová, kdy se děti lépe soustředí na cílenou hru, třetí je pohybová a čtvrtá relaxační. Není náhodou, že psa chová přes 28 procent českých domácností a mít psího kamaráda je přání mnoha dětí. 


Než začnete hledat argumenty, proč si k dítěti domácí zvíře nepořizovat, přečtěte si jaký pozitivní vliv může mít na vaše dítě. 


Rodinná pohoda

Ať chcete nebo ne, z domácího mazlíčka se postupně stane rovnocenný člen rodiny, díky kterému spolu strávíte více příjemných chvil. „Kolem domácích mazlíčků se totiž většinou točí činnosti, které může rodina vykonávat společně – ať už se jedná o krátkou hru s kočkou, nebo celodenní výlet se psem,” říká Zuzana Novotná z e-shopu Spokojenypes.cz. Zvíře také donutí členy rodiny se občas zastavit od každodenního shonu a jen tak ho pozorovat. 


Psychologický i sociální rozvoj dítěte 

Domácí zvířata jsou důležitou součástí zdravého emočního vývoje dětí. Během dětství se rozvíjí základní psychologické ale i sociální aspekty života, jako je získání sebedůvěry, pocitu odpovědnosti, empatie k ostatním nebo dosažení určité míry autonomie. S tím vším může domácí zvíře dítěti pomoct! Pokud jste někdy sledovali interakci mezi dítětem a zvířetem, musí vám být jasné, že se dítě touto hrou učí i důležité věci do praktického života - komunikace, ohleduplnost, starostlivost. 


Zároveň se děti hraním se zvířaty stávají spokojenější. Domácí mazlíček je totiž pro dítě kamarád v dobrém i ve zlém. Poskytne mu pocit bezpečí a důvěry. I když se ve škole pohádá se svým kamarádem, nebo dostane špatnou známku, domácí zvíře může poskytnout velkou emoční podporu. Dítěti otevírá nový svět fantazie, lásky a soudržnosti. 


Smysl pro zodpovědnost 

Děti dostanou kamaráda, se kterým si hrají a baví se. Musí o něj ale také pečovat. A není lepší způsob, jak dítě naučit, že se musí umět postarat nejen samo o sebe, ale i o druhé, kteří jsou na něm závislí. Pejsek musí jít ven, i když venku prší. To, že občas budou muset upřednostnit potřeby někoho jiného před svým pohodlím naučí dítě spolehlivosti. Samozřejmě, že péče je primárně na rodičích, ale i malé úkoly jsou velkou zodpovědností. Ve svém domácím mazlíčkovi tak vidí jak oporu, tak někoho, kdo je na nich závislý. Díky tomu se dítě cítí důležité a je sebevědomější. Nejen nabité sebevědomí pomůže dítěti překonávat sociální bariéry. Kdo má pejska, například určitě ví, jak jednoduché je se dát na procházce s někým do řeči. 


Pochopení koloběhu života 

Pro mnoho rodičů může být velmi těžké s dětmi mluvit o narození, nemoci a smrti, které jsou ale neoddělitelnou součástí našich životů. Pro mnoho dětí je proto ztráta domácího zvířete první zkušenost se smrtí. Tím, že dítě prožívá smutek ze ztráty domácího mazlíčka, se učí, že smrt a nemoc je přirozenou součástí života. A i přesto, že může být tento zážitek obtížný, je důležité naučit se zvládat smutné pocity. Je ale velmi důležité, aby rodiče dítěti pomohli se se situací vyrovnat. 


Zdravé dítě 

Soužití domácích zvířat a lidí má pozitivní účinky jak na psychické, tak i na fyzické zdraví. Děti, které od malička žijí v přítomnosti nějakého mazlíčka si budují silnější imunitu. Jsou tak méně ohroženy alergiemi a chronickým onemocněním dýchacích cest. Zdravotní benefity jsou spojené především s tím, že zvířata děti vybízejí k větší fyzické aktivitě. Například pejsek vyžaduje každodenní procházky a spoustu času stráví hrou. K fyzické aktivitě ale nevybízejí jen psi, ale třeba i kočky a další zvířata, se kterými si dítě může hrát doma.


Na co si dát pozor, aby soužití fungovalo? Samozřejmě, že soužití domácích mazlíčků a dětí není vždy jen procházka růžovým sadem. Naopak. Často vyžaduje velkou dávku trpělivosti, obezřetnosti a nadhledu. Dítě i zvíře potřebují cvik k tomu, aby se navzájem respektovali a mohl mezi nimi vzniknout pevný vztah. Pokud je zvíře členem rodiny ještě před příchodem vašeho potomka, hned ho nechte miminko očuchat, zkrátka se seznámit. 


Dítěti naopak před příchodem mazlíčka vysvětlete, že to je živý tvor, se kterým musí zacházet velmi opatrně. Alespoň ze začátku nenechávejte děti s mazlíčkem osamotě. Často neví, jak na něj, různě zvíře potahují a hrají si víc, než by si přálo. To může vést k nepředvídatelné, někdy až nebezpečné reakci. A to i u zvířat, která děti milují. 


Pokud se maminky brání pořídit dítěti psa kvůli tomu, že hodně línají a ony dbají na pořádek, je plemeno pudla ideální tip. Nemá klasickou srst, ale vlasy, které se pravidelně zastřihují. Tato rasa nelíná a velmi dobře ji snáší i alergici. I ti, kteří trpí alergií na srst, mají hodně možností, jak se těšit z psí přítomnosti – existují psi naháči, ovšem i mezi potkany a morčaty jsou zástupci bez srsti anebo skvěle poslouží také plazi. Například chameleoni cvičí trpělivost a celkové zklidnění. 


Připravila: Katka Soušková
Zdroje: Spokojený pes, Fyzio klinika
Foto: Anastasia Gepp Pixabay


DISKUZE K ČLÁNKU

0

Když byla holka malá zvířátek byl plný byt

ODPOVĚDĚT

0

Já nikdy nebyla moc velký milovník psů, vlastně celkově zvířat. Z poloviny z nich mám fobii a ta druhá polovina mě nezajímá. Kvůli dceři jsem však svolila a koupili jsme si psa. Mně ale nikdo neřekl, že se musí koupit nějaké speciální podhrabové desky na zahradu, jinak ten prevít ten plot podhrabe a uteče. Moje dcera plakala celý týden, mě spíš bylo líto těch peněz co jsem za něj dala ...

ODPOVĚDĚT

0

Vždy jsem měla problémy vybrat správné jméno pro morče. Nikdy jsem se nemohla rozhodnout. Stránka https://napovime.cz/navod/jak-chovat-morce/ mi ale pomohla. Díky ní jsem se taky dozvěděla spoustu zajímavých informací, které bych měla vědět. Taky mi poradila jak správně morče chovat. Tyhle užitečné informace rozhodně pošlu dále. Věřím, že se to někomu bude také hodit.

ODPOVĚDĚT

4

vnučka nemůže žádná zvířátka,je na vše alergická,lékařka jí doporučila želvu,tak ji má

ODPOVĚDĚT

4

Vždycky jsme měli a stále máme na dvorku spoustu zvířátek.

ODPOVĚDĚT

3

Maše děti a vnoučata vždy měly a mají tolik zvířátek, ale venku. Doma jsme měli jenom andulku.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (6 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Soutěž o Lego Duplo

Soutěž o Lego Duplo

„Mamí, proč má tygr pruhy? A můžu si ho pohladit?“ Jestli jste někdy vzali vaše...

Show Jana Krause

Show Jana Krause – Markéta Hrubešová, Milan Peroutka a Pavel Stopka

Herečka Markéta Hrubešová, herec Milan Peroutka a zoolog Pavel Stopka se představí v Show Jana...

Jak na cestování se psem

Jak na cestování se psem

Chcete vyrazit za hranice všedních dnů společně se svým čtyřnohým kamarádem? Dnes už to není...

Titulka pro: Soutěž o kvalitní krmivo pro morčata VERSELE LAGA

Soutěž o kvalitní krmivo pro morčata VERSELE LAGA

Máte doma domácího mazlíčka a hledáte pro něj to nejlepší krmivo? Podívejte se na stránky...

Titulka pro: JAK SE VYPOŘÁDAT S BLECHAMI JEDNOU PROVŽDY?

JAK SE VYPOŘÁDAT S BLECHAMI JEDNOU PROVŽDY?

V našich zeměpisných šířkách se stala největším problémem v populaci psů a koček blecha kočičí,...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

VELKÉ VÍKENDOVÉ SLEVY

Tento víkend a někde i po celý týden připravilo mnoho ...

MATEŘSKÁ ŠKOLA PRAHA

Nevíte prosím o pražské mateřské školce, kde mají ...

HUBNUTÍ

Ahoj holky, máte tip, jak rychle, zdravě a hlavně trvale ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz