Akce

Sháníte nový spacák? Poradíme vám, který vybrat.

Léto přeje cestování. Pokud plánujete spaní v kempu, ve stanu nebo pod širákem, hodí se vám také spacák. Vybírejte ho podle toho, kde ho budete nejčastěji používat.

Vyznat se v nabídce na trhu je docela složité. Co všechno můžete mít? „Péřový spacák nebo z dutých vláken, letní nebo třísezónní, mumii, deku či v posledních letech tak oblíbené vajíčko… Proto bych zvolil jednoduchý postup – vyberte si z níže popsaných kategorií tu, která nejlépe odpovídá vašim zájmům,“ radí Vít Hruška z portálu www.4camping.cz. 

Do kempu i na chalupu 

V tomto případě jde hlavně o pohodlí i jistou univerzálnost, abyste spacák využili v létě na cestách a v zimě třeba na chalupě. Pokud cestujete autem, váha spacáku pro vás není tak důležitá. Můžete vybírat třeba i z dvoukilových. Prostorné, ale těžší spacáky jsou dekové nebo ve tvaru vajíčka, které si oblíbili zejména ti, kdo se v klasické mumii necítí komfortně. 

Křížem krážem po Čechách 

Ve vašem případě postačí běžný spacák, s ohledem na počasí, které u nás panuje. Navíc platí, že kdyby se výrazně zhoršilo, můžete se sebrat a vrátit se domů. Pokud ovšem cestujete s batohem, jeho váha hraje roli (doporučuje se maximálně do 1700 gramů) Můžete vybírat například z levných spacáků – mumií, které nejsou ušité z nejznámějších značkových materiálů. 

Pro cyklisty

Většina cyklistů šlape na kole v létě a potřebuje tedy letní spacák, který není těžký a nezabere mnoho místa. Některé váží i 600 g, avšak ty fungují více méně jako ochrana před komáry. V kategorii do 1000 gramů je však výběr větší. Spacáky s komfortem nad +5 °C jsou stále dost malé a jejich cena závisí na hmotnosti, použitých materiálech i výrobci. 

Do ciziny 

Vyrážíte-li za dobrodružstvím za hranice, potřebujete co nejmenší spacák s co nejlepšími vlastnostmi. V nabídce třísezónních produktů (jaro, léto, podzim) hledejte takové, které se svou hmotností vejdou do 1500 g. Cena odpovídá kvalitnímu zpracování a použitým špičkovým materiálům. 

Na expedici 

Spacáky do náročných podmínek využívají nejmodernější materiály, jejichž vlastnosti a kvalita zpracování můžou v extrémních případech rozhodovat i o přežití. Kromě nejnovějších spirálových nebo směsí vláken (duté vlákno s mikrovláknem) se jako vnitřní materiál používá peří, chráněné před vlhkem nepropustnou membránou nebo proložené vrstvou syntetické izolace. Je logické, že takový spacák ovšem něco stojí. 

Vše na jednom místě 

Neztrácejte čas prohlížením internetu či listováním v katalozích a raději se vydejte do specializované prodejny nebo ještě lépe na Výstavu stanů a vybavení do přírody, která se koná až do 13. 8. na pražském výstavišti v Letňanech. Tady najdete desítky různých produktů, které si rovnou můžete vyzkoušet. 

Připravila: red

Foto: Výstava stanů a vybavení do přírody


Diskuze: příspěvků