Léto přeje cestování. Pokud plánujete spaní v kempu, ve stanu nebo pod širákem, hodí se vám také spacák. Vybírejte ho podle toho, kde ho budete nejčastěji používat.
Vyznat se v nabídce na trhu je docela složité. Co všechno můžete mít? Péřový spacák nebo z dutých vláken, letní nebo třísezónní, mumii, deku či v posledních letech tak oblíbené vajíčko.
Do kempu i na chalupu
V tomto případě jde hlavně o pohodlí i jistou univerzálnost, abyste spacák využili v létě na cestách a v zimě třeba na chalupě. Pokud cestujete autem, váha spacáku pro vás není tak důležitá. Můžete vybírat třeba i z dvoukilových. Prostorné, ale těžší spacáky jsou dekové nebo ve tvaru vajíčka, které si oblíbili zejména ti, kdo se v klasické mumii necítí komfortně.
Křížem krážem po Čechách
Ve vašem případě postačí běžný spacák, s ohledem na počasí, které u nás panuje. Navíc platí, že kdyby se výrazně zhoršilo, můžete se sebrat a vrátit se domů. Pokud ovšem cestujete s batohem, jeho váha hraje roli (doporučuje se maximálně do 1700 gramů) Můžete vybírat například z levných spacáků – mumií, které nejsou ušité z nejznámějších značkových materiálů.
Pro cyklisty
Většina cyklistů šlape na kole v létě a potřebuje tedy letní spacák, který není těžký a nezabere mnoho místa. Některé váží i 600 g, avšak ty fungují více méně jako ochrana před komáry. V kategorii do 1000 gramů je však výběr větší. Spacáky s komfortem nad +5 °C jsou stále dost malé a jejich cena závisí na hmotnosti, použitých materiálech i výrobci.
Do ciziny
Vyrážíte-li za dobrodružstvím za hranice, potřebujete co nejmenší spacák s co nejlepšími vlastnostmi. V nabídce třísezónních produktů (jaro, léto, podzim) hledejte takové, které se svou hmotností vejdou do 1500 g. Cena odpovídá kvalitnímu zpracování a použitým špičkovým materiálům.
Na expedici
Spacáky do náročných podmínek využívají nejmodernější materiály, jejichž vlastnosti a kvalita zpracování můžou v extrémních případech rozhodovat i o přežití. Kromě nejnovějších spirálových nebo směsí vláken (duté vlákno s mikrovláknem) se jako vnitřní materiál používá peří, chráněné před vlhkem nepropustnou membránou nebo proložené vrstvou syntetické izolace. Je logické, že takový spacák ovšem něco stojí.
Připravila: Věra Hájková