Cestování

Tip na výlet: Drákulův hrad Bran nedaleko Brašova

Spíš než historie a fakta vás lákají legendy a lidové báchorky? Vydejte se s námi do Rumunska. Země, která je neodmyslitelně spjatá s historkami o krvežíznivém vládci.

Tajemný hrad Bran v Transylvánii ale není jediným místem, kde stojí za to se během toulek jihovýchodní Evropou zastavit. Středověké hrady patří mezi nejvýznamnější národní památky v Rumunsku a jejich věhlas se odráží po celém světě.

Drákulův hrad Bran nedaleko Brašova

Na zalesněných svazích hor se schovávají medvědi, po loukách a stráních se potulují smečky divokých psů a vítr rozeznívá zvonce ohlašující stáda ovcí.

Transylvánie uprostřed Jižních Karpat je jedním z nejopuštěnějších a nejméně známých koutů Evropy. Kde končí historie a začíná příběh irského spisovatele Brama Stokera, se můžeme jen domnívat. Jisté však je, že hrabě Vlad Tepeš Drákula skutečně existoval. Jeho praktiky, jimiž likvidoval své protivníky, se nedaly nazvat jinak než ďábelské.

Asi nejznámějším hradem, na kterém hrabě Drákula dle záznamů pobýval, je Hrad Bran nedaleko města Brašov. Gotická stavba ze 14. století na skalním ostrohu impozantně vystupuje nad nedalekou vesnici a výjimečně dobově zachovalá je i vnitřní expozice hradu. Roku 1920 věnovalo město Brašov hrad rumunské královně Marii Edinburské, která jej nechala zrekonstruovat.

Královna si hrad velmi zamilovala, od roku 1940 je tu dokonce na přání samotné panovnice uloženo její srdce. Nejlepší je zavítat sem hned ráno, abyste se vyhnuli davům turistů. Jedná se totiž o vůbec nejnavštěvovanější rumunskou památku.

Zdroj a Foto: FlixBus

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Zdroj informací: Flixbus
Zdroj fotografií: Pexels

Diskuze: příspěvků