Společnost

Tatiana Dyková Vilhelmová: byla jsem vždy ostýchavá

Sbírání kytiček

Do kin míří nový film Tomáše Kleina Citlivý člověk, ve kterém hlavní roli ztvárnila Tatiana Dyková Vilhelmová. Co o filmu prozradila?

Znala jste před natáčením románovou předlohu Citlivý člověk?

Knihu jsem znala díky mému muži Vojtovi Dykovi, který ji četl a byl z ní naprosto nadšen a sám inicioval, že by bylo fantastické román natočit, ale byl to takový sen. Za tři roky tato nabídka přišla ke mně, takže to zůstalo v rodině. Jáchym Topol je můj tajný idol, byla jsem vždy ostýchavá, ale jsem velká fanynka, jeho knih a jako osobnost mě fascinuje, baví mě.

Jaká je vaše postava Mámy?

Citlivý člověk se těžko popisuje, ale moje postava do něj vnáší zvláštní linku a má zásadní vliv na hlavního hrdinu, zda její muž projde nějakou cestou, proměnou a stojí mu za to jeho žena nebo naopak ne a zůstane pouhým „blábolistou“.

Jaká byla spolupráce s režisérem Tomášem Kleinem?

Je to hodně pocitový film, moje role neměla tolik textu oproti Davidu Prachařovi, který měl jeden dlouhý monolog, pro něj to bylo hodně těžký, nicméně přišel na plac, i díky pečlivým zkouškám uměl všechny texty. Všechno vznikalo na place, každá scéna se točila několikrát ze všech možných úhlů, to ale k tomuto typu filmu patří. Natáčení bylo hodně o velké trpělivosti, je to citlivá látka, každý pohyb větru zde hraje, bylo to i výtvarně náročné vytvořit ponurou atmosféru filmu. A do toho všeho na place miminko, zvířata, což patří mezi obtížné věci na natáčení.

Jaká byla spolupráce s Davidem Prachařem? Ve filmu jste jako partneři poprvé.

S Davidem jsme spolu nikdy nespolupracovali ani na divadle ani před kamerou, pro mě to bylo prima, že ještě někoho objevíte, s kým jste nehráli, bylo to nové. Byla jsem zvědavá na spolupráci. David se objevuje ve filmech minimálně, vážím si ho moc jako divadelního herce. A toto byla opravdu role pro něj, jeho postavu musí hrát zkušený divadelní herec, který ví, o čem hraje život, o čem přesně je kočovný život herců. Tomáš Klein ho obsadil velmi dobře, jeho dlouhé monology mu nedělaly žádný problém. David je před kamerou i za kamerou obrovsky zábavný, je ohromný vypravěč, neustále baví celý štáb, takže podoba nebyla čistě náhodná.

Jak znáte místa, kde se film natáčel?

V Krnově jsem natáčela již s Bohdanem Slámou, na severní Moravě také s Miroslavem Krobotem, takže toto místo je mi asi souzené a vždy když se řekne „prdel světa“, tak si asi režiséři řeknou, obsadíme Táňu Dykovou, ta tam dojede, ta to dá…

Proč by měl jít divák na film do kina?

Já bych chtěla diváky pozvat na film Citlivý člověk, protože si myslím, že přišel čas z lehčích žánrů přejít trošku do hlubších vod, alespoň pro ty, co to mají rádi a můžete zažít krásné dvě hodiny meditace přemýšlením nad životem, s krásnou kamerou a skvělými herci.

Připravil: Petr Slavík

Zdroj informací: Cinemart, Petr Slavík
Zdroj fotografií: Cinemart
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků