Cestování

Tip na výlet: Cyklotrasy za stopami Santiniho i do dětského přírodního areálu

Sbírání kytiček

Velké Dářko se nachází se uprostřed CHKO Žďárských vrchů, a je tak skvělým výchozím bodem k objevování okolí.

Santiniho cyklostezka

Objevujete-li okolí ze sedla kola, vyrazte na nějakou z místních vyhlášených cyklotras. Pokud máte rádi historii, vydejte se po stopách světoznámého architekta Santiniho, který je s celým okolím neodmyslitelně spojen. Santiniho cyklostezka označená číslem 5061 vás během 67 km dlouhé trasy provede místy v regionu, kde zanechal významný stavitel svou stopu. Projedete kolem areálu Zámku ve Žďáru nad Sázavou, kde je Santini podepsaný na vnitřních úpravách baziliky Nanebevzetí P. Marie a sv. Mikuláše, konírnách, Dolním hřbitově nebo hospodářském dvoru Lyra. Navštívit zde můžete také Muzeum nové generace, kde se o životě a díle Santiniho dozvíte víc.

Největší chloubou je ale bezpochyby Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který je zapsán na seznam památek UNESCO. Dále na trase potkáte v několika malebných vesničkách další Santiniho díla – například kostel Navštívení Panny Marie s půdorysem želvy v Obyčtově nebo boží muka na konci obce Bobrová.

Evropská dálková cyklotrasa Eurovelo 4

Vysočinou také prochází evropská dálková cyklotrasa Eurovelo 4. Po stezce dlouhé až 70 km můžete projet všechna nejvýznamnější místa Koruny Vysočiny jako právě Velké Dářko a jeho rašeliniště, Žďár, Bystřici nad Pernštejnem, Vírskou přehradu nebo hrad Pernštejn.  Přímo po břehu rybníka vede cyklostezka spojující Žďár nad Sázavou a Polničku, kde najdete přírodní dětský areál Salón Expres vagón. V krásném prostředí Stříbrného rybníka se děti každého věku zabaví na mnoha atrakcích a v místním zookoutku si mohou prohlédnout kozy, husy, ale také bažanty a voliéry s opeřenci.

Za sochami Michala Olšiaka a místními sklárnami

Každé dítě potěší, když na výletě potká něco neobvyklého. Sochy Michala Olšiaka se stávají vyhledávanou zajímavostí, díky svému svéráznému projevu a usazením do krajiny. Přímo mezi Velkým Dářkem a Novým rybníkem najdete rozcestník Dařbucha, který vznikl ze začarovaného kmene stromu a pomáhá všem pocestným, aby nespadli do vody a neutopili se. Nedaleko odtud v obci Hluboká u Krucemburku se nachází další z Olšiakových soch – Josefína. Plastiku dívčí tváře s vlnitými vlasy a zasněným výrazem můžete obdivovat vedle penzionu U Strašilů.

U rybníka Jordán stojí zase velká socha Raka, jehož návštěvu můžete spojit s prohlídkou místního račínského minipivovaru Richard, kde vaří přírodní nefiltrované a nepasterizované pivo, a to pomocí tradičních metod. Na dva bojující hrochy v nadživotní velikosti narazíte ve Škrdlovicích, kde se rovnou stavte ve Sklářské huti U hrocha. Navazují tu na zaniklou tradici výroby Škrdlovického hutního skla a po předchozí objednávce si budete moct pod vedením skláře vytvořit svůj vlastní výrobek při tzv. skláření.

Pokud byste se o výrobě skla chtěli dozvědět ještě víc, vyrazte do nedalekého Karlova do Sklárny Svoboda, kde každý všední den dopoledne uvidíte při práci mistry skláře a budete moct navštívit vzorkovnu s více než 1500 exponáty. V rámci exkurze je možné si vyzkoušet malování na sklo. Na předem připravená skla budete pod odborným dohledem malovat dle šablon nebo podle vlastní fantazie a získáte tak originální památku na návštěvu sklárny.

Připravila: Linda Vojancová

Zdroj informací: Koruna Vysočiny
Zdroj fotografií: Koruna Vysočiny
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků