Cestování

Tip na výlet: Klášterec nad Ohří a Kamencové jezero

Sbírání kytiček

Krásná horská příroda téměř bez turistů skrytá na samém západě naší země. Navštívit můžete  Klášterec nad Ohří, hrady Egerberk či Šumburk. Děti ocení blízký Zoopark Chomutov. Koupání nabízí unikátní Kamencové jezero.

 Klášterce nad Ohří

V Klášterci nad Ohří můžete navštívit zámek, muzeem porcelánu s nejobsáhlejší expozicí českého porcelánu, Thunskou hrobkou a vyhlídkovou věží, a hlavně s krásným parkem v anglickém stylu, ve kterém najdete i zábavný poznávací Pohádkový okruh pro děti. Parkem dojdete podél břehu řeky Ohře až k lázeňskému areálu Evženie. Ochutnejte zdejší minerální prameny, které působí příznivě na trávicí trakt a na metabolismus cukrů a tuků. Součástí areálu je Lázeňský dům Evženie s bazénem a solnou jeskyní, tenisový areál, restaurace, kavárna, lázeňský penzion, park a stáčírny minerálních vod. Na okraji lázeňského areálu se nachází budova se stáčírnou minerálních vod (Městský pramen a Klášterecká kyselka), infocentrum a veřejné WC.

Vedle lázeňského domu se nachází původní stáčírna minerální vody Evženie. Historie využívání minerální vody v Klášterci nad Ohří sahá až do roku 1883, kdy zemědělec Josef Ficker zjistil, že voda v jeho nové studni má kyselou a velmi příjemnou chuť. Provedená analýza potvrdila, že jde o kvalitní minerálku. V Klášterci nad Ohří si také můžete ve dvou půjčovnám umístěných přímo na břehu řeky Ohře vypůjčit loď a vyzkoušet si zde své vodácké umění. Pro horké letní dny je skvělým cílem klášterecký aquapark.

Pokud máte rádi hrady a romantické zříceniny, tak rozhodně nevynechejte jen cca 2 km nad Kláštercem velmi pěknou zříceninu gotického hradu Egerberk se zachovalými hospodářskými budovami, částmi obvodových zdí a palácovou částí s nádvořím, ze kterého je parádní výhled do kraje. Na vrcholku Klášterecké hory nad řekou Ohří jen 3 km od Klášterce se vypínají zbytky kdysi významného pohraničního hradu Šumburk a jen o 6 kilometrů dál na vás čeká zřícenina hradu Perštejn.

Chomutov, Podkrušnohorský zoopark a Kamencové jezero

Děti budou nadšené ze Zooparku Chomutov, který je opravdu rozsáhlý (jedná se o největší zoologickou zahradu v ČR, která se rozkládá na ploše 112 ha), takže si na jeho návštěvu vyhraďte aspoň 3 hodiny. Zoopark je zaměřený na chov evropských a asijských zvířat a žije zde více než 1000 jedinců ze 160 druhů. Součástí je skanzen s ukázkou způsobu života v Krušnohoří, Kaštanka, která je považována za nejstarší a nejsevernější sad památných stromů kaštanovníků setých v České republice, dále možnost vyjížďky na safari nebo vláčkem po ZOO. Mile překvapí i samotné centrum Chomutova s historickými památkami včele s budovou radnice a městskou věží, Špejcharem a kostelem Nanebevzetí Panny Marie nebo kostelem Sv. Kateřiny.

Pokud vám vyjde čas a počasí zastavte se určitě na koupání v Kamencovém jezeře, které je díky unikátní kamencové vodě a také neobjasněné historii svého vzniku celosvětovým unikátem. Vzniklo pravděpodobně někdy koncem 18. století zatopením prostoru po těžbě kamencových břidlic. Zdejší voda je opravdovým unikátem, rozpuštěné látky a kyselost kamencové vody omezují výskyt organismů a zabraňují růstu řas a sinic, a proto se jezero někdy označuje jako malé Mrtvé moře. Kromě přírodního koupaliště s upravenými plážemi zde najdete také velké plovoucí molo, volejbalové a basketbalové hřiště, stůl na ping pong, minigolf a půjčovnu pramic, šlapadel a paddleboardů.

Připravil: Ondřej Hampl

Zdroj informací: Pytloun Hotels
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků