Cestování

Tip na výlet: Krušné hory a Kadaň

Sbírání kytiček

Krásná horská příroda téměř bez turistů skrytá na samém západě naší země. To jsou Krušné hory.

Vydejte se k nejvyššímu vodopádu v Krušných horách. Podniknout můžete pěší a cyklo-výlety na české i německé straně Krušných a Doupovských hor. Navštívit romantickou zříceninu středověkého strážního hradu Hasištejn. Památky najdete v historické Kadani.

Hasištejn a okolí

V Krušných horách se nachází zachovalá zřícenina bývalého strážního hradu Hasištejn (z německého Hassenstein), památkově chráněného areálu feudálního sídla, které bylo založeno v první polovině 14. století. Jedná se o pozůstatky gotického hradu, který byl zbudován na skalnatém ostrohu nad údolím Prunéřovského potoka. Z hradní věže a z vyhlídkové plošiny vás čekají moc pěkné výhledy dolu do údolí a na Prunéřovskou elektrárnu. Skalnaté svahy v údolí Prunéřovského potoka ukrývají jednu z dominant Krušných hor – Kýšovický vodopád, největší a nejvyšší vodopád v Krušných horách. Voda protéká přes tři kaskády, na kterých překonává převýšení až 25 m.

Krušnohořím na kole

Na kole stojí za to vedle tradiční Krušnohorské magistrály, která prochází Krušnými horami od Chebu až po Děčín v délce 96 km, prozkoumat polozapomenuté kouty Krušných hor a dojet třeba na horu Sv. Šebestiána, k přehradní nádrži Přísečnice, do Vejprt, nebo do osady Měděnec se starými doly, které dodnes připomínají těžbu drahých kovů a s nádhernými výhledy do podhůří a na Doupovské vrchy. Nebo jinou cyklotrasou dolů do Kadaně a podél řeky Ohře přes Klášterec nad Ohří až do Perštejna, nebo se na kole podívat do měst a zajímavých míst i na německé straně Krušných hor. Nabídka cyklotras je opravdu bohatá a delší výlety je možné zkombinovat s návratem zpět vlakem.

Kadaň

Za návštěvu stojí rozhodně někdejší královské město Kadaň s velmi zachovalým a rozsáhlým historickým jádrem města (v roce 1995 byla Kadaň vyhlášena historickým městem roku) s Mírovým náměstím a množstvím památkově chráněných měšťanských domů s podloubími a s radnicí s ikonickou bílou radniční věží. Původně raně gotický královský hrad v Kadani, který byl zbudován Přemyslem Otakarem II. v polovině 13. století, a který byl poznamenán především druhou křížovou výpravou proti husitům a třicetiletou válkou, kdy hrad obléhali Švédové, je srdcem dochovaného středověkého městského opevnění s baštami,  parkány, fortnou, barbakanem a katovnou, Mikulovickou bránou nebo Katovou uličkou vedoucí z Mírového náměstí do ulice Sokolovské a měřící v nejužším místě 66,1 cm a v nejširším 131,5 cm, která je držitelem rekordu nejužší ulice v České republice.

S dětmi rozhodně nesmíte vynechat procházku po Nábřeží Maxipsa Fíka, které velmi zdařile obnovuje přirozený vztah města a řeky Ohře. Na promenádě byla vybudována cyklistická a in-line dráha a v některých částech lze nalézt různé atrakce pro děti. Nachází se zde také unikátní visutá lávka Vítka Brandy. Po nábřeží dojdete až k originální ocelové lávce, která pomáhá překonat výškový předěl nábřeží a Kadaňského stupně, až do klášterních zahrad pozdně středověkého poutního Františkánského kláštera s poutním kostelem a Městským muzeem. Klášter byl v 15. století vybudován uprostřed vinic, a kromě vinohradu je tak dodnes v areálu k vidění tyčová chmelnice a výběhy hospodářských zvířat (kozy, ovce, prase kadeřavé ad.).

Klášterní víno, medovinu nebo med si můžete v areálu klášterních zahrad také koupit a ochutnat v občerstvení Konírna. V rámci kulturního léta v zahradách probíhají pohádky pro děti, divadelní představení, koncerty různých žánrů i promítání filmů po širým nebem. A pokud vás po tom všem v Kadani přepadne hlad dejte si autentickou italskou pizzu z čerstvých surovin špičkové kvality od nefalšovaného italského šéfkuchaře v pizzerii Garofalo.

Připravil: Ondřej Hampl

Zdroj informací: Pytloun Hotels
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků