Cestování

Tip na výlet: město Svratka a lovecký zámeček Karlštejn

Sbírání kytiček

Na některých místech na Vysočině jako by se zastavil čas. Navštivte místa, která si do dnešních dnů uchovala kouzlo z dob dávno minulých a ve kterých na vás doslova dýchne historie, a to ať už desítky nebo stovky let stará.

Město Svratka

Nejmenším městem Koruny Vysočiny Svratkou prochází historická hranice Čech a Moravy a je rodištěm umělců a známých osobností. Při návštěvě vás zaujme nejen původní architekturou, ale také krásnou přírodou rozprostírající se okolo stejnojmenné řeky Svratky nebo jedním z nejstarších golfových hřišť u nás.

Po těch nejzajímavějších částech vás provede asi 2,5 km dlouhý výlet, který začíná na náměstí Národního povstání, kde si rovnou můžete prohlédnout kašnu s houbařem – dílo místního rodáka akademického sochaře Antonína Odehnala. Poté projděte centrem města a u potoka Svratouch zahněte doleva do místní části zvané Račana. Tady najdete skupinu starobylých stavení z 18. století, které se dochovaly v téměř nezměněné podobě. Další zastávkou bude farní kostel svatého Jana Křtitele, původně postavený v románsko-gotickém stylu. Na první pohled zaujme zejména samostatně stojící zvonicí, jejíž přízemí se až do roku 1947 používalo jako márnice.

Odtud pokračujte zpět přes náměstí až k řece Svratce. Na jejím levém břehu vznikla Přírodní zahrada, která má ráz původního lužního lesa. Slouží jako oblíbené odpočinkové místo s mokřady, dřevěnými chodníčky, jezírky a lavičkami. Cestou zpátky se zastavte v Městském muzeu, které se věnuje zejména meziválečné době, obchodu doby poválečné a regionální historii a řemeslům. V expozici Městečko v meziválečné době se dostanete do období 30. let.

Budete moct nahlédnout třeba do domácnosti klempíře Antonína Šillera, jehož výrobky putovaly do celé země, kloboučníka, k výrobci lyží nebo do školy a koloniálu s dobovým zbožím. Trafika nabízí dobový denní tisk, časopisy a pohlednice a po chodbách jsou chronologicky rozmístěny dobové plakáty a reklamy. Poté se přesuňte do Jednoty ze 70. let a do Galerie malířů Vysočiny s díly Františka Kavána, Jiřího Trnky, Ludmily Jiřincové a mnoha dalších.

Lovecký zámeček Karlštejn

Výlet si můžete udělat i na nedaleký pozdně-barokní lovecký zámeček Karlštejn, který nechal ve 2. polovině 18. století postavit spolu s rozlehlou jelení oborou Filip Kinský. Karlštejn je často označován za střechu Evropy, protože stojí na hlavním evropském rozvodí Labe a Dunaje. Dnes se zde můžete najíst ve stylové zámecké restauraci, která se nachází v bývalé černé kuchyni a prohlédnout si kapli s původními stropními malbami nebo dobové sály s empírovými kamny.

Připravila: Linda Vojancová

Zdroj informací: Koruna Vysočiny
Zdroj fotografií: Koruna Vysočiny
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků