Cestování

Tip na výlet: Orlické hory

Sbírání kytiček

Prodloužený víkend nebo dovolená. Okolí Orlických hor je na výlet ideální. Najdete tady nejen krásnou přírodu, ale také spoustu kulturních památek, půvabných vesniček s tradicemi i úchvatnou architekturu.

Údolí řeky Divoké Orlice je často označováno za českou Loiru, protože zámky a hrady se to na jejím břehu jen hemží. Putování po těchto památkách vám nabídne příběhy šlechtických rodů.

Například v Kostelci nad Orlicí totiž hosty svým zámkem občas provází sám František Kinský. V Častolovicích, sídle hraběnky Diany Phipps Sternbergové, budou vaše ratolesti nadšené ze zámeckého zvěřince a obory s daňky. Vynechat byste neměli ani hrad Potštejn nebo renesanční zámek Doudleby nad Orlicí, kde se natáčel historický velkofilm Bathory.

Když budete v Orlických horách, určitě nesmíte vynechat návštěvu Velké Deštné, kde je také rozhledna. Zaprvé jde o nejvyšší horu Orlických hor a zadruhé z rozhledny uvidíte na Rychnovsko, polské Stolové a Bystřické hory, Kralický Sněžník, a dokonce na Krkonoše a Ještěd.

Na své cestě byste neměli vynechat ani Farmu pod Lipou, kde je k dostání čerstvé mléko, zákys, podmáslí, máslo, jogurty a sýry. Ochutnejte ryby z Kolowratských rybníků, ovoce ze sadů Synkov, farmářské sýry z Přímu, Lichkova či Kozoovčí vyhlídky, jablečný mošt z Podorlické sodovkárny nebo domácí chléb či koláčky z pekařství pana Reznera v Deštném. Regionální raritou jsou zde i takzvané jabkance. Placky z bramborového těsta plněné tvarohem. A proč dostaly takový název? V podorlickém kraji se bramborám tradičně říkalo jablka země.

Připravila: Klára Duháčková

Zdroj informací: Campirii
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků