Cestování

Tip na výlet: Teplice

Sbírání kytiček

Nejstarší lázně ve střední Evropě obklopené hřebeny Krušných hor – to jsou Teplice. Přijeďte si prohlédnout takzvanou „Malou Paříž“ s krásnými lázeňskými budovami, rozsáhlými parky, zahradami, skvělými restauracemi a moderním Aquacentrem.

Turistický vláček

Vláčkem Humboldt k botanické zahradě, nebo po trase s úkoly za Pravřídlem, prasátkem a pohádkovým lesem. Pokud se obáváte, že historické lázeňské město není zrovna ideálním místem pro děti, opak je pravdou. Celé centrum můžete projet turistickým vláčkem Humboldt, který udělá z objevování města příjemné dobrodružství. V pravidelných intervalech vyjíždí z náměstí Svobody a pokračuje k Zámecké zahradě, která je díky své poloze oblíbeným místem pro odpočinek v zeleni, procházky a pikniky. Nemusíte se ale bát, že tu bude za hezkého počasí příliš mnoho lidí. Jde totiž o rozsáhlý areál se staletými stromy a dvěma rybníky.

Teplický zámek

Nenechte si ujít také teplický zámek se zajímavými muzejními expozicemi. Pokračovat z historického centra můžete až k jediné Botanické zahradě v celém Ústeckém kraji. Vznikla relativně nedávno, v roce 2002, ale na místě, kde se Zahradničilo už od konce 19. století. Prohlídku zvládnou i malé děti a dá se projet také s kočárkem. Ve venkovní části rostou především rostliny a stromy mírného pásma, ve skleníkové části najdete rozsáhlou sbírku tropických a subtropických rostlin. Zajímavostí botanické zahrady je křížovkářský záhon, kde se pěstují rostliny známé z tajenek.

Pravřídlo

Pokud se chcete spíše jen procházet, vyrazte na trasu Za prasátkem, léčivými prameny a pohádkovým lesem dlouhou asi 5,5 km, během které děti budou plnit tematicky zaměřené úkoly, a která vás provede po nejzajímavějších částech města. V Lázeňském parku najdete Pravřídlo s prasátkem, z nějž vyvěrá nejstarší pramen Teplic a odkazuje na pověst o uzdraveném prasátku. Podle Hájkovy kroniky pramen objevil kulhavý vepřík, který se po čase stal nejčipernějším ze stáda.

Pohádkový les

U botanické zahrady, v Janáčkových sadech, se zastavte v pohádkovém lese. Na děti tu čeká 11 velkých dřevěných pohádkových postaviček a lehké úkoly ke splnění. Celá trasa je rozdělena na dvě části, první vede prakticky jen po rovince a zvládnete ji i s kočárkem, na druhé už vás čeká horší terén a dvě náročnější stoupání. Tajenka má proto také dvě části – abyste si mohli vyzvednout odměnu v turistickém informačním centru na náměstí Svobody, stačí projít a splnit úkoly z kratší trasy.

Nejstarší lázně ve střední Evropě

Bazén znají všichni, ale zkusili jste obří lázeň plnou léčivé vody? Srdcem zdejších lázní je THERMALIUM, komplex největších a nejteplejších bazénů s čistě termální vodou v Čechách. Celé podlaží termálních bazénů napouští pramen Pravřídlo, přírodní léčivý zdroj, který 18 000 let nabíral minerály a vzácné prvky z vulkanického masivu pod městem. Je tu nainstalováno celkem 101 masážních a rehabilitačních prvků a užít si můžete také nejrůznější sauny.

Termální vodu má také teplické Aquacentrum, kde najdete atrakce jako jsou tobogán, dětská skluzavka, vodní hřib, divoká řeka, houpací jeskyně, lezecká síť, široká skluzavka s dojezdem, masážní lehátka a lavice, chrliče vody, brouzdaliště pro nejmenší a nově zrekonstruované venkovní slunění s brouzdalištěm a herní zónou pro děti.

Připravila: Lina Vojancová

Zdroj informací: visitteplice.com, město Teplice
Zdroj fotografií: město Teplice
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků