Cestování

Tip na výlet: Vesnické památkové rezervace Křižánky a Krátká

Sbírání kytiček

Na některých místech na Vysočině jako by se zastavil čas. Navštivte místa, která si do dnešních dnů uchovala kouzlo z dob dávno minulých a ve kterých na vás doslova dýchne historie.

Křižánky

Místem, kde se prakticky zastavil čas, je vesnická památková rezervace Křižánky. Největší rezervace svého druhu na Vysočině. Ty se nachází přímo v srdci Žďárských vrchů a rozprostírají se po obou březích řeky Svratky. Soubor tří malebných vesniček (České Křižánky, Moravské Křizánky a České Milovy) tvoří převážně roubené domy typické pro oblast Horácka na Českomoravském pomezí, z nichž je celkem 45 kulturní památkou.

Jejich historie je spjatá zejména s výrobou pilníků, o které se můžete dozvědět víc na naučné stezce vedoucí na Český kopec. V Českých Milovech nevynechejte Milovskou kavárnu, kde si kromě vybrané a domácích dobrot můžete koupit také regionální specialitu Milovské perníčky a pralinky.  Z nejkvalitnějších lokálních surovin a podle tradiční receptury, jejíž stopu najdeme na Horácku už ve 14. století, je tu připravují v malé rodinné pekárně.

Krátká

Další vesnickou památkovou rezervací s bohatou historií a jedním z nejhodnotnějších celků lidové architektury je Krátká. Malebnost jedinečných lidových staveb, ve kterých převládá typ malých horských usedlostí, je ještě umocněna vhodným začleněním do okolní krajiny. Pokud se chcete dozvědět víc o historii a kultuře tohoto kraje, navštivte Dům přírody Žďárských vrchů, který se nachází v historickém statku z 19. století.

Čekají vás tu interaktivní expozice, které zabaví celou rodinu. Krátká byla v minulosti na nějaký čas přičleněna k nedalekému Kadovu, odkud pochází proslulý Kadovský vánek – bylinný likér vyráběný podle tajné receptury. Když už budete poblíž, nezapomeňte se stavit v hostinci U Janečků a vánek si na zahřátí nebo jen tak na prevenci dopřát.

Připravila: Linda Vojancová

Zdroj informací: Koruna Vysočiny
Zdroj fotografií: Koruna Vysočiny
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků