Cestování

Tip na výlet: Vila Lanna

Novorenesanční památkově chráněnou vilu jste zatím mohli obdivovat pouze zvenku, její interiéry se otevíraly jen výjimečně. To se nyní změní. Vilu budete moci navštívit při společensko-kulturních programech či přednáškách Akademie věd, které vila patří. V případě větších skupin si můžete prohlídku vily objednat. Navštívit můžete také kavárnu Vila Lanna.

Novorenesanční vila obklopená krásnou zahradou

Tato památkově chráněná budova se nachází v rezidenční čtvrti Bubeneč v Praze 6. Byla vybudována v roce 1872 v novorenesančním slohu významným průmyslovým podnikatelem a sběratelem uměleckých památek Vojtěchem Lannou jako letní odpočinkové sídlo. Vila se nachází v místě bývalé hlavní cesty „lepší pražské společnosti“ do jejího hlavního rekreačního areálu, do Stromovky. Budova je zvenčí zdobená freskami, které podle kartonů Josefa Mánesa zpracoval Viktor Barvitius, jenž se také podílel na freskové výzdobě interiéru.

V přízemí vily se nachází vstupní hala s recepcí a dva společenské sály s bohatou nástěnnou obrazovou malbou. Menší sál (původně kulečníkový) s kapacitou max. 18 míst je ideální k pořádání slavnostních obědů či večeří. Větší společenský sál s možností venkovní terasy je vhodný k pořádání konferencí, seminářů, svatebním či rodinným oslavám.

V 1. patře historické budovy je možno použít salónek s krásnou terasou a výhledem do udržované zahrady vily. Nově otevřená a zrestaurovaná věž s vyhlídkou nabízí úchvatný výhled nejen do blízkého okolí vily Lanna, ale třeba i na ZOO nebo na Trojský zámek s přilehlými vinicemi. Stálá expozice slavného grafika Oldřicha Kulhánka slouží ke zpříjemnění volných chvil. Zrekonstruovaná zahrada s několika lavičkami a altánkem vybízí k příjemnému posezení či procházkám v kteroukoliv roční dobu. Samozřejmostí je bezpečné parkování v areálu vily Lanna.

Tip na akci

Nahlédněte do překrásného letního sídla průmyslníka a sběratele umění Vojtěcha Lanny mladšího. V neděli 22. května se Vila Lanna poprvé otevře v rámci festivalu Open House Praha. Můžete se těšit na komentované prohlídky pro patnáctičlenné skupinky, které není třeba předem rezervovat.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: Vila Lanna, Open House Praha
Zdroj fotografií: Vila Lanna

Diskuze: příspěvků